Takiego remontu nie było tu od ponad 40 lat. Zamek w Dębnie przejdzie gruntowną renowację. Prace będą prowadzone zarówno wewnątrz XV-wiecznej budowli, jak i wokół monumentu.
Koszt oszacowano na około 40 mln zł, pieniądze mają pochodzić z funduszy europejskich, przy 10-cio procentowym wkładzie własnym Muzeum Ziemi Tarnowskiej, które zawiaduje obiektem.
Dyrektor Kazimierz Kurczab przekonuje, że ten remont jest długo wyczekiwany i konieczny.
– Będziemy odbudowywać dawną kordegardę, chcemy poprawić warunki zwiedzania dla turystów, będą się tu znajdować toalety na odpowiednim poziomie. Wewnątrz skupimy się między innymi na pracach związanych z wymianą instalacji elektrycznych czy wodno-kanalizacyjnych. Chcemy wykonać ogrzewanie zamku, dlatego, że bez ogrzewania budynek może być wykorzystywany tylko sezonowo, czyli latem, a zimą jest zamknięty.
Ma zostać odbudowana także część zniszczonego zamku – zapowiada dyrektor Ziemi Tarnowskiej Kazimierz Kurczab.
– Będziemy częściowo odtwarzać, częściowo remontować krużganki, które są piękne na dziedzińcu. Krużganki są z trzech stron, brakuje z czwartej strony, kiedyś uległ zniszczeniu i nie odtworzono go do tej pory, dlatego przy tej okazji chcemy ten krużganek odtworzyć, będzie można tymi krużgankami przejść górą wokół dziedzińca. Chcemy stworzyć salkę multimedialną, gdzie będzie prezentowana cała historia zamku. Chcemy odtworzyć ogródek zielny, który tam był kiedyś i chcemy, żeby tam na nowo powstał.
Do zamku w Dębnie będzie prowadził także nowy most, po którym będą mogły przejechać ciężkie pojazdy, jak np. wóz strażacki w razie takiej konieczności. Renowacja obejmie także cały park wokół zamku. Na ponad 5-cio hektarowej działce są drzewa, które wymagają konserwacji, będą też nowe nasadzenia.
Prace mają rozpocząć się jesienią tego roku.
Równolegle trwają przygotowania do remontu Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Tutaj koszt ma wynieść ok. 5 mln zł.
Obejmie remont recepcji i toalet wewnątrz, a na zewnątrz zostanie odtworzona zieleń, na zapleczu pojawią się miejsca do odpoczynku, do konserwacji pójdą też fragmenty muru zabytkowego Muzeum Etnograficznego, poszerzona będzie też wiata na wozy romskie, które znajdują się na terenie muzeum.
Dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej Kazimierz Kurczab zapewnia, że w czasie remontów nadal będzie można zwiedzać muzealne zbiory.
– Postaramy się, żeby te wszystkie prace, które planujemy, żeby nie były utrudnieniem dla turystów, chcemy zachować ciąg zwiedzania, bo każda taka przerwa może spowodować, że turyści mogą się szybko zniechęcić i odejść od naszych obiektów.
Zarówno zamek w Dębnie, jak Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, załapie się w programie ogłoszonym przez Województwo Małopolskie na małopolskie dwory i małopolskie zamki.
Muzeum Ziemi Tarnowskiej ma już wszystkie potrzebne dokumenty do rozpoczęcia inwestycji.