Asystenci diecezjalni Akcji Katolickiej przeżywają rekolekcje w Gródku nad Dunajcem [ZDJĘCIA]

akcja katolicka rekolekcje glowne

Zobacz zdjęcia:

akcja_katolicka_rekolekcje_02_20251

Zdjęcie 1 z 11


Asystenci diecezjalni Akcji Katolickiej z całej Polski przyjechali do Gródka nad Dunajcem na rekolekcje. Nauki głosi biskup diecezji sosnowieckiej Artur Ważny, inspirując się historią proroka Ezechiela przebywającego wraz ze swoim narodem na wygnaniu.

Rekolekcje asystentów diecezjalnych Akcji Katolickiej odbywają się co roku. W tym roku gospodarzem wydarzenia jest diecezja tarnowska i Centrum Formacyjno-Rekolekcyjne Arka w Gródku nad Dunajcem.

Jak podkreślił biskup diecezji świdnickiej Marek Mendyk, Krajowy Asystent Kościelny Akcji Katolickiej w Polsce, rekolekcje są okazją do szukania nowej formuły dla tej wspólnoty.

– Nie chodzi o formułę organizacyjną, ale nowych sposobów, narzędzi docierania do ludzi, których warto motywować do aktywnego włączenia się w życie Kościoła. Ten głos świeckich jest nam bardzo potrzebny. Oni mają większe, lepsze przełożenie na środowisko, w którym żyją

– podkreślił biskup.

Nauki rekolekcyjne w Gródku nad Dunajcem głosi biskup diecezji sosnowieckiej Artur Ważny. Inspiracją jest historią proroka Ezechiela przebywającego wraz ze swoim narodem na wygnaniu, co może być analogią do współczesnych czasów.

– W tej historii wierni nie są w swoim kraju, są rozproszeni, są w mniejszości i myślę, że to analogia do tego, co dziś próbujemy przeżywać w Kościele, również w Polsce. Chcę z kapłanem Ezechielem to zdiagnozować, ale usłyszeć również orędzie Boga pełne nadziei.

Jak dodał biskup Artur Ważny rekolekcje asystentów diecezjalnych Akcji Katolickiej to bardzo potrzebna inicjatywa, a kapłani mają być tymi, którzy widzą pewne rzeczy wcześniej.

– Potem mogą razem we współpracy z innymi mogą z tego rozproszenia wyciągnąć wnioski, zgromadzić się na nowo i podjąć akcje na te czasy i ten historyczny moment, który przeżywamy, by Ewangelia była głoszona. Chodzi o to, żebyśmy nie byli w defensywie – zamknięci i przestraszeni, czekający na inne czasy. My mamy ten czas zmieniać i wypełniać go treścią Ewangelii.

Ks. dr. hab. Jan Bartoszek, asystent kościelny Akcji Katolickiej w diecezji tarnowskiej, podkreślił, że stowarzyszenie realizuje się w wielu wymiarach.

– Od roku spotykamy się również na comiesięcznych Mszach Świętych w intencji Ojczyzny w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie. Modlimy się o jedność, pomyślność i zgodę w narodzie. Aby zaprzestane zostały działania, które rozbrajają wewnętrznie naszą Ojczyznę

– zaznaczył kapłan.

W diecezji tarnowskiej Akcja Katolicka działa w 202 parafiach i ma około 4 tysięcy członków.

Ks. Tadeusz Borutka, asystent kościelny Akcji Katolickiej w diecezji bielsko-żywieckiej mówił, że wyzwań jest bardzo dużo, bo przyszły trudne czasy w Kościele katolickim, między innymi ze względu na negatywne konsekwencje pandemii koronawirusa.

– To spowodowało zachwianie, jeśli chodzi o uczestnictwo w życiu wspólnotowym i religijnym. Statystyki są niepokojące, a wielu ludzi wycofało się z życia liturgicznego Kościoła i dalej uważają, że można uczestniczyć we Mszy Świętej korzystając z radia lub telewizji, rezygnując z osobistego udziału. To przekłada się na życie wspólnotowe, w tym organizacji kościelnych, gdzie ludzie nie chcą się angażować na dłuższą metę.

Jak dodał ks. Tadeusz Borutka, struktura Akcji Katolickiej w diecezji bielsko-żywieckiej jest uporządkowana, a stowarzyszenie tętni życiem.

– Organizujemy comiesięczną Szkołę Świętości. Ostatnio ks. prof. Andrzej Witko z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie mówił o św. siostrze Faustynie. W wydarzeniu wzięło udział około 80 osób. Była Msza Święta z homilią, wykład na temat danego świętego oraz spotkanie przy kawie i herbacie. Wyróżnia nas to, że pracujemy naprawdę rzetelnie.

Akcja Katolicka prowadzi też centrum edukacyjno-religijne w Jeleśni, gdzie można organizować różne wydarzenia, w tym wakacyjne spotkania.

Rekolekcje, na które przyjechali też asystenci dekanalni z diecezji tarnowskiej, potrwają do środy (5.02).

Exit mobile version