Tarnowianie uczczą pamięć o Żydach, mordowanych w czasie II Wojny Światowej. W najbliższy poniedziałek, 27 stycznia, przypadać będzie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu.
Prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Adam Bartosz wyjaśnia, że data obchodzenia Dnia Pamięci nie jest przypadkowa. 27 stycznia 1945 roku wyzwolono obóz w Oświęcimiu-Brzezince.
-Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu jest związany z rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz. Trzeba sobie wyjaśnić – obóz Auschwitz był początkowo obozem koncentracyjnym, w którym więziono głównie Polaków. Obóz pracy. To nie był obóz przeznaczony po to, żeby ludzi likwidować, żeby ich zabijać, tylko żeby wykorzystywać ich pracę. Od końca 1942 roku zaczął funkcjonować obóz Auschwitz II, czyli Birekanau, który był obozem zagłady. Tam byli mordowani wyłącznie Żydzi.
Adam Bartosz dodaje, że do dziś zachowało się wiele śladów po bytności Żydów w przedwojennym Tarnowie. To m.in. łaźnia żydowska z początku XX wieku czy też Bima – pozostałość po tarnowskiej synagodze. Są też miejsca o tragicznej historii:
-W lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze jest zamordowanych i pochowanych około 6000 Żydów i trudna do określenia liczba nie-Żydów. Powiedzmy ogólnie, że chrześcijan – to prawdopodobnie kilkadziesiąt osób. To jest właśnie szczególne miejsce, do którego dzisiaj przyjeżdżają tysiące pielgrzymujących Żydów z całego świata.
Tarnowskie obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu zostaną zorganizowane w najbliższą niedzielę (26.01.). O 12:00 władze miasta oraz społeczność tarnowskich Żydów będzie oddawała hołd przez Pomnikiem Zagłady Żydów, który znajduje się na cmentarzu żydowskim u zbiegu ulic Słonecznej i Starodąbrowskiej.