W ten weekend (18-19.01) ferie zimowe zaczynają między innymi dzieci z Małopolski. Region sądecki oferuje mnóstwo atrakcji, tym bardziej, że pomimo ocieplenia w górach panuje piękna zima. Priorytetem jest jednak bezpieczeństwo, aby spokojnie dojechać i wrócić z zimowej przerwy.
Bezpieczeństwo to podstawa. Niech przestrogą dla wszystkich podróżujących będzie miniona doba. Na odcinku zaledwie kilku kilometrów drogi krajowej nr 75 – w Łososinie Dolnej, Tęgoborzy i na Juście – doszło do 3 poważnych wypadków, w tym jeden skończył się śmiercią młodego mężczyzny. W każdym ze zdarzeń chodziło o zderzenie się samochodu osobowego z ciężarowym.
Służby jeszcze ustalają przyczyny tych wypadków, apelują jednak o ostrożną jazdę. W powiecie nowosądeckim to właśnie prędkość oraz nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu są głównymi przyczynami niebezpiecznych zdarzeń na drogach.
– Apelujemy o to, aby zdjąć nogę z gazu przy tych niekorzystnych warunkach atmosferycznych, ale też żeby zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze
– zwraca się do kierowców Ryszard Ogurek, zastępca naczelnika sądeckiej drogówki.
Zaleca też, aby szkoły, organizatorzy wypoczynku, czy sami rodzice zgłaszali się do policji z wnioskami o sprawdzanie stanu technicznego autokarów, które będą ich dzieci wiozły na ferie. Pierwsze takie kontrole już się odbywają.
Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji. Jednocześnie na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.
Jeśli wyjeżdżasz gdzieś rodzinnie, też sprawdź stan techniczny swojego auta. Jak słyszałem od młodych sądeczan, planów na zimowy odpoczynek nie brakuje.
– W pierwszym tygodniu będę siedzieć w domu i ewentualnie gdzieś do pracy pójdę. W drugim tygodniu jadę z rodzicami na narty do Włoch. Mam też niedaleko siebie w Cieniawie fajny wyciąg narciarski. Jadę na snowboard prawdopodobnie na Słotwiny uczyć się nowych sztuczek. Pojadę do babci i na łyżwy do Krynicy. Pewnie będę jeździł na siłownię.
Jak już bezpiecznie dojedziemy do sądeckich miejscowości górskich, to te czekają z wieloma atrakcjami. Ważna informacja jest taka, że swoje stoki oferują wszystkie stacje narciarskie w okolicach Krynicy-Zdroju, o czym zapewnia Daniel Lisak z Krynickiej Organizacji Turystycznej.
– Ta zima niesamowicie już do nas zawitała i na tych sześciu stacjach narciarskich powinno być wysokie obłożnie. Wszystkie one są otwarte i warunki są kapitalne.
Ofertę różnego rodzaju warsztatów i zajęć dla dzieci i młodzieży proponuje też Centrum Kultury w Krynicy Zdroju. To program nie tylko dla dzieci z terenu gminy, ale również dla kuracjuszy pod hasłem – Krynica Zachwyca.
Jeśli już dzieci i młodzież zostają w domach, to w miejscu zamieszkania też czekają na nich ciekawe oferty. Na przykład w Nowym Sączu po raz kolejny ruszają Bezpieczne Ferie 2025. Pałac Młodzieży zaprasza na półkolonie – mówi dyrektor Milenia Małecka-Rogal.
– Całodniowe wyjście na łyżwy i kulig z pobytem w karczmie i pieczeniem kiełbasy. Wyjście na sanki i zawody saneczkowe. W ten dni, w które nie będzie sportów zimowych to będzie wyjście do kina i zabawa karnawałowa. Oprócz tego będą zajęcia muzyczne, taneczne oraz z malarstwa na szkle, plastyki, modelarstwa, witraży, czy z robienia biżuterii.
Swoje ofertę ma też Sądecka Biblioteka Publiczna czy Zespół Świetlic Środowiskowych. Szczegóły można znaleźć na platformie rodzinny.nowysacz.pl.