Zima daje się we znaki, a tarnowska noclegownia coraz trudniej radzi sobie z rosnącą liczbą osób potrzebujących schronienia. Placówka przy ul. Prostopadłej w Tarnowie jest już niemal pełna, ale pracownicy zapewniają – nikt nie zostanie odesłany z kwitkiem.
Ostatniej nocy wolne było tylko jedno miejsce.
Osoby, które znalazły tu ciepły kąt podkreślają, że ma to dla nich ogromne znaczenie.
– To miejsce dla mnie duże znaczenie w tym momencie, ponieważ nie mam gdzie zamieszkać. Jakiś czas tutaj jeszcze muszę pobyć. Myślę, że koło miesiąca, zanim się rozwiąże moja sytuacja. Jak wygląda tu codzienność? Od poniedziałku do niedzieli jest tak samo. Stabilizacja w tym momencie jest najważniejsza. – Jest przytulnie, jest czysto. Mamy ciepło przede wszystkim. Nie można narzekać. Kogoś wyrzucają z mieszkania, kogoś rodzina nie akceptuje. Każdy chyba z jakichś przyczyn losowych tutaj trafił
– mówili mieszkańcy 'Domu dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Tarnowskiej’.
Placówka, mimo swojej nazwy, przyjmuje również kobiety. Aktualnie przebywa tam 12 pań.
Jak mówi dyrektor tego miejsca – Jerzy Maślanka, dom dla bezdomnych posiada aktualnie 80 miejsc, a funkcjonująca przy nim noclegownia 20. Ostatniej nocy miejsca zostały prawie wyczerpane.
– Mamy 80 miejsc jako schronisko i w skali całego roku w stu procentach te miejsca są wykorzystane. Na dziś mamy cztery osoby, które oczekują na przyjęcie do schroniska. Te osoby mogą korzystać z zabezpieczenia w formie noclegowni. Oczywiście, gdyby się warunki atmosferyczne bardzo pogorszyły, gdyby było zagrożenie również w ciągu dnia dla tych osób, udostępniamy pobyt na noclegowni również w okresie dziennym. Tutaj na noclegowni widzimy trochę inną tendencje. Tak jak mówiłem, dzisiaj 19 osób, więc prawie stu procentowe obłożenie. W okresie letnim jest troszkę mniej tych osób.
Aby zamieszkać w schronisku, należy posiadać skierowanie z ośrodka pomocy społecznej, funkcjonującego w miejscu ostatniego zamieszkania.
Do noclegowni może przyjść każdy, nie ma tutaj żadnych wymogów formalnych.
Warunkiem przebywania w obu miejscach jest jednak zachowanie trzeźwości.
-Schronisko funkcjonuje 24 godziny na dobę. Osoby, które tutaj trafiają, otrzymują pełne spektrum pomocy. W formie zabezpieczenia posiłku, kąpieli, zmiany odzieży, pomoc specjalistyczną, prace socjalną, pomoc duchową, pomoc w uzyskaniu pomocy w przychodniach, pomoc psychologa, pomoc przed-medyczna, założenie opatrunku. Noclegownia działa w trybie nocnym. W okresie zimowym od godziny 18:00 do godziny 8:00 rano. Tutaj nie jest wymagane skierowanie. Każda osoba, która tutaj się zgłasza do nas, jest zabezpieczona.
Prognozy pogody na najbliższe dni mówią o ociepleniu w ciągu dnia. Nocą jednak temperatury nadal będą spadać poniżej zera.
Jeśli zauważymy na ulicach, w parkach czy pustostanach osoby, którym może grozić wychłodzenie, nie bądźmy obojętni. Dzwonić możemy na numer alarmowy 112. Taki telefon może uratować życie.