Pozyskanie pieniędzy na wydłużenie czasu pracy Zespołów Ratownictwa Medycznego to priorytet Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie na ten rok. Jednostka ma do dyspozycji 15 zespołów, stacjonujących w Tarnowie i w filiach zamiejscowych. Nocami jednak, ta liczba maleje.
Jak wyjaśniał w Pulsie Regionu dyrektor tarnowskiego pogotowia Krzysztof Krzemień, chodzi przede wszystkim o wydłużenie czasu pracy zespołów. Potrzebne jest finansowanie, żeby więcej karetek było do dyspozycji także nocą.
-Będziemy zwracać się do wojewody z prośbą o wydłużenie czasu pracy Zespołów Ratownictwa Medycznego, w szczególności chodzi nam o obsadę dyżurów nocnych. Na 15 zespołów, którymi dysponujemy, w nocy w powiecie zostaje tak naprawdę tylko 9. Na bazie głównej, przy al. Matki Boskiej Fatimskiej mamy dwa zespoły po 12 godzin, tylko w ciągu dnia. Tak samo Zespół Ratownictwa Medycznego, który stacjonuje przy ul. Błonie też jest tylko do godz. 23:00. Zespoły w Lisiej Górze oraz w Jadownikach Mokrych pracują do 19:00. Zespół, który stacjonuje w Zakliczynie jest do 23:00, a więc nie przez całą dobę.
Pogotowie stanęło też przed perspektywą przeprowadzki. Jak informował kilka tygodni temu starosta tarnowski Jacek Hudyma, budynek, w którym stacjonuje Zespół Ratownictwa Medycznego w Tarnowie-Mościcach, ma zostać zlicytowany. Budynek należy do Grupy Azoty, która zamierza poprawić swoją sytuację finansową pozbywając się nieruchomości. Początkowo mówiło się o przeniesieniu filii do Wierzchosławic, jednak Krzysztof Krzemień zaznacza, że nie ma w tej sprawie jeszcze konkretnej decyzji.
-Pan starosta cały czas monitoruje sytuację, szuka rozwiązania jak najlepszego dla mieszkańców nie tylko miasta, ale też powiatu. My czekamy na oficjalne pismo z Grupy Azoty. Mamy jedynie informacje medialne i informację ustną, że ten budynek, w którym znajduje się filia, będzie wystawiony na sprzedaż. W tej sytuacji, nie wiemy jak to będzie wyglądało – czy nowy właściciel będzie chciał te pomieszczenia nadal wynajmować, czy będziemy musieli zmienić lokalizację. Czy to będzie miejsce w Mościcach, czy to będzie gdzieś w okolicznych gminach – trudno na chwilę obecną powiedzieć. Na pewno ten Zespół Ratownictwa Medycznego będzie, natomiast w którym miejscu – to wszystko pokaże czas.
Za lokalizacją Zespołu Ratownictwa Medycznego w Wierzchosławicach ma przemawiać bliskość autostrady A4. Starosta argumentował też, że zmiana siedziby filii pogotowia nie wpłynie na czas dojazdu karetki do poszkodowanych w tej części powiatu.
Do tematu ewentualnych przenosin Zespołu Ratownictwa Medycznego z Mościc w inne miejsce będziemy wracać.
Posłuchaj rozmowy: