Wigilia i Pasterka – z czym te tradycje kojarzą się mieszkańcom regionu?

403618879 3635323836750286 2732707992032020181 n

Już niebawem zasiądziemy do świątecznych stołów. Święta Bożego Narodzenia to dla wielu rodzin najważniejsze chwile w roku, w których mogą spotkać się, spędzić razem czas i powspominać radosne momenty z życia.

Mieszkańcom powiatu tarnowskiego, wigilia Świąt Bożego Narodzenia kojarzy się z rodzinnym ciepłem, tradycyjnymi potrawami i kolędami:

-Przede wszystkim z domem, z Pasterką, z rodzinną atmosferą. Z kolędami, z karpiem, z barszczykiem z uszkami, z pierogami. -Wigilia kojarzy mi się z biesiadą przy stole, rodzinną atmosferą, prezentami pod choinką, wyczekiwaniem pierwszej gwiazdki. -Z ciepłem, atmosferą rodzinną, wspólnymi rozmowami. -Z pierwszą gwiazdką, choinką i klimatem świąt. -Z takim rodzinnym czasem, spędzanym przy wigilijnym stole. Ze wspomnieniami, z taką aurą, atmosferą świąteczną.

Wielu mieszkańców przyznawało też, że nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez udziału w Pasterce:

-Jest to wyjątkowy czas, jest to o 24:00, to piękny czas, w którym warto być w kościele i spędzić go w gronie innych mieszkańców naszej miejscowości. -Na Pasterkę chodzę od dziecka, najpierw chodziłam z dziadkami, później z rodzicami, a teraz chodzę z własnym synem. -Pasterka kojarzy mi się z chóralnym śpiewaniem kolęd. -Pasterka to jedno z najważniejszych wydarzeń dla mnie, jako osoby wierzącej. Oczywiście, w Pasterce zawsze uczestniczę.

Pasterka ma upamiętniać nocne czuwanie i modlitwę pasterzy, zmierzających do Betlejem. Zgodnie z tradycją wyznacza też koniec postu, po którym można było zasiadać do suto zastawionych, bożonarodzeniowych stołów.

Exit mobile version