Zobacz zdjęcia:
Pięć zabytkowych figur odzyskało dawny blask. Będzie można je oglądać podczas wernisażu w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie.
To Piękna Madonna z Zawady k. Tarnowa, Święty Biskup z Zawady, Pieta z Wojnicza, Chrystus Ukrzyżowany z Poręby Radlnej i Matka Boża z Dzieciątkiem z miejscowości Mała.
Obiekty pochodzą z XIV i XV wieku. Jak mówi dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. dr Piotr Pasek, wyjątkową wartość artystyczną posiada Madonna z Zawady.
– Jest to Matka Boża, służebnica Słowa Bożego, bo trzyma Dzieciątko Boże, a Jezus ma otwartą księgę. Nie zachowała się druga ręka Matki Bożej. Prawdopodobnie Maryja w prawej ręce trzymała kałamarz. Drugi cenny obiekt w historii sztuki polskiej to Pieta z Wojnicza. Ona reprezentuje typ ikonograficzny 'Pieta corpusculum”. Ciało Chrystusa ma wielkość dziecka, wyglądając równocześnie na dorosłego.
W przypadku Piety z Wojnicza, dzieło wróciło do pierwotnego wyglądu.
– Na tej Piecie pojawiają się liczne przemalówki, które powstawały w wyniku prac konserwatorskich. Panie konserwatorki wytypowały ten obiekt i po zastosowaniu odpowiednich badań ukazała się forma polichromii pierwotnej co umożliwiło powrót do piękna gotyckiego blasku.
Konserwację gotyckich rzeźb dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wyniosło ono 85 tys. zł. Całość prac kosztowała 111 tys. zł.
Wernisaż rzeźb po konserwacji 'Sacrae Figurae” odbędzie się w czwartek, 19 grudnia, w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie przy Placu Katedralnym 6. Rozpocznie się on o godz. 17.00.
W programie wydarzenia wykład o historii gotyckich rzeźb z Małej, Poręby Radlnej, Wojnicza i Zawady koło Tarnowa, omówienie procesu konserwacji, a także koncert scholi kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego.
Rzeźby będą eksponowane w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie, kiedy zakończy się remont placówki.