Wieczór Kultur w Krynicy-Zdroju. To była okazja do poznawania tradycji bożonarodzeniowych [ZDJĘCIA]

Projekt bez nazwy e1734093822233

Zobacz zdjęcia:

krynica_wieczor_kultury001

Zdjęcie 1 z 25

W Krynicy-Zdroju można było poczuć klimat zbliżających się świat Bożego Narodzenia. Stało się to nie tylko za sprawą zimowej aury, jaka jest już w uzdrowisku, ale też dzięki Wieczorowi Kultur. Wydarzenie jest jednym z elementów kończącego się projektu Pomosty Kultury. Były kolędy, ludowe życzenia i tradycyjne potrawy świąteczne.

To była okazja do poznawania tradycji bożonarodzeniowych związanych z Sądecczyzną. W trakcie Wieczoru Kultury rozmawiano m.in. o potrawach świątecznych. Chociaż Wigilia współcześnie kojarzy się z przepychem, warto pamiętać, że w tradycji jest to wieczerza postna. Stąd w potrawach obecność grzybów – mówi Marcin Adamczyk, dyrektor Willi Pogoń.

– W naszym regionie bardzo popularne są grzyby. To jest region, który jest w nie bardzo obfity. Stąd też ta tradycja, którą mamy od pokoleń, samego nawet zbierania grzybów z rodziną. Każde danie, które jest z grzybami jest postne. Wtedy można spokojnie zakwalifikować je do dań wigilijnych, tak jak mówi tradycja.

Spotkanie przypominało zatem dawną wigilię, ale było też częścią trwającego od kilku miesięcy projektu, w ramach którego dwa zespoły regionalne z Sądecczyzny wymieniały się doświadczeniami.

Członkowie tych grup uczestniczyli m.in. w warsztatach tańca czy szycia strojów.

– Mogliśmy nauczyć się wielu tańców i kroków, ale też wielu rzeczy związanych z naszym regionem i tradycją. Te stroje, które dzieciaki teraz dostały są dla nas cenne, bo jest to też kosztowna sprawa. Dziewczynki mają piękne sukienki i fartuszki, starsze dostały koszule ze spódnicami, a chłopcy koszule z tak zwanymi chołośniami

– mówią Andrzej i Konrad Szczęsny, kierownicy zespołu Pogranicze.

Zespoły regionalne w tym czasie miały okazję uczyć się tańca czy śpiewu, ale też poznawać się nawzajem – mówi Marta Mordarska, dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.

– Chcemy, żeby ta nauka i edukacja miała taki charakter integracyjny. Jesteśmy na świeżo po zakończonych warsztatach z szycia strojów. Młodzi ludzie, którzy na co dzień rozwijają swoje talenty w dziecięcym zespole pogranicze działającym przy Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, miały okazję czegoś się dowiedzieć. Będą też występować przed nami w swoich nowych, pięknych strojach. To też jest taka wartość dodana.

Kierownik artystyczny zespołu Mystkowianie Patryk Rutkowski dodaje, że projekt był okazją do zawiązania współpracy między zespołami. Dzięki temu powstał też wspólny program, który zostanie w ten weekend zaprezentowany na scenie.

– Przede wszystkim zyskaliśmy wielką przyjaźń z zespołem Pogranicze, bo tutaj pracujemy dosyć intensywnie. Wspólnie wymienialiśmy doświadczenia. Udało nam się stworzyć kilka bardzo ciekawych tańców, które również powstały dlatego, że za chwilę będzie trzecie spotkanie z lachami, a właściwie Karpacki Festiwal Tańca, na którym zarówno Zespół Regionalny Mystkowianie jako gospodarz, ale też zespół Pogranicze wystąpią wspólnie.

Efekty będzie można zobaczyć już w sobotę (14.12) o 15.00 w Małopolskim Centrum Kultury Sokół. W koncercie weźmie też udział Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie.

Wydarzenie ma być też transmitowane online w krynickim amfiteatrze w ramach pierwszego jarmarku bożonarodzeniowego.

Exit mobile version