Po 60 latach okazało się, że kościół w Kamionce Wielkiej traci dużo ciepła przez stary dach. Potrzebna była jego wymiana. Przy okazji remontu dachu wymieniono także okablowanie nagłośnienia. Proboszcz parafii, ks. Marcin Baran zaznaczył, że wrażenie zrobiło zaangażowanie parafian w tę inwestycję.
– Widać ogromne zaangażowanie i miłość do swoich dziadków, że oni chcą to utrzymać. Jak tutaj przyszedłem, to mówili: niech się ksiądz nie martwi, dziadkowe kościół wybudowali, a my wyremontujemy. To było zapewnienie, że chcą.
Wojciech Dobosz, zastępca przewodniczącego rady parafialnej zauważył, że zaangażowanie parafian jest związane z głębokim przywiązaniem mieszkańców do tutejszej świątyni.
– Ten Dom Boży jest traktowany jako dobro wspólne, że on jest nasz. Traktowanie parafii jako rodzinę. Tutaj żyją ludzie od pokoleń, kilkaset lat są te same nazwiska. Przysiółki nawet mają nazwy od nazwisk dawnych właścicieli. I jest ta tradycja, że to jest nasze i o to dbamy.
Parafianie zbierali pieniądze na wymianę dachu, a także zorganizowali wielki festyn parafialny, w trakcie którego zbierano fundusze na remont. Nie brakowało również zaangażowania duchowego, bo parafianie ochoczo modlili się o pomyślny przebieg prac. Ich postawę docenił także biskup Andrzej Jeż i zauważył, że przekłada się ona na ich rozwój duchowy.
– Włożono tutaj olbrzymi wysiłek, bo parafianie się utożsamiają z kościołem i otoczeniem. Parafia w Kamionce Wielkiej jest parafią dynamiczną duszpastersko. Wszystkie wysiłki duszpasterskie kapłanów są podejmowane przez parafian i wspólnie realizowane. Pamiętam, że kiedykolwiek witałem na Jasnej Górze pielgrzymów z Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, to zawsze ta grupa z Kamionki Wielkiej była bardzo liczna i głównie jest to młodzież, co jest dla nas bardzo ważne i optymistyczne.
Wymiana dachu to jeden z pierwszych etapów remontu kościoła, którego zwieńczeniem ma być w przyszłości konsekracja świątyni. Obecnie prowadzone są także remonty przy zabytkowym kościele św. Bartłomieja. Jest to pierwszy kościół parafialny w Kamionce Wielkiej, pochodzący z XIV w.