’Dekalog ks. Jerzego Popiełuszki” to czasowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej, którą jeszcze do końca listopada można zwiedzać w kinie „Biała” w Grybowie. Do sądeckiego miasteczka trafiła dzięki grupce mieszkańców, która kultywuje pamięć o zamordowanym przez Służbę Bezpieczeństwa kapelanie „Solidarności” i ludzi pracy.
Wystawa jeździ po Polsce dzięki białostockiemu oddziałowi IPN-u. Z instytucją współpracuje grybowianin z pochodzenia, dr Grzegorz Szczecina. To między innymi dzięki niemu mogą ją oglądać okoliczni mieszkańcy. Co jest szczegółowym tematem wystawy?
– Przedstawia ona życie i działalność społeczno-patriotyczną i religijną ks. Jerzego Popiełuszki. Poznając tę wystawę możemy zgłębić nie tylko życie ks. Jerzego i jego biografię, ale przede wszystkim poznać realia tej działalność. Możemy też poznać historię Mszy Świętych za Ojczyznę, które ks. Jerzy odprawiał podczas stanu wojennego w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.
Grzegorz Szczecina sprowadził wystawę do swojej rodzinnej miejscowości, bo właśnie tu prężnie działa oddział Akcji Katolickiej, który kultywuje pamięć o ks. Popiełuszce poprzez specjalne modlitwy, czy konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży. Jedną z członkiń jest Maria Szczecina, prywatnie mama pana Grzegorza.
– To jest mama od której tak naprawdę wszystko się zaczęło. To, że pan Szczecina ma taki kult dla księdza Jerzego i promuje jego myśli i przesłanie, jeżdżąc po całej Polsce i dbają, żeby to nie zaginęło, to właśnie zaczęło się od jego mamy, pani Marii Szczeciny
– mówi prezes grybowskiego oddziału Akcji Katolickiej, Barbara Machaczek. Sama pani Maria jest bardzo dumna z działań swojego syna i mocno przeżywa wystawę o ks. Jerzym.
– Ta wystawa jest takim symbolem niezłomności Narodu Polskiego, bo tak właśnie odbieram ks. Popiełuszkę. Tam jak w dekalogu zrobione są takie plansze i po kolei jest to pokazane. Na przykład męstwo ks. Jerzego. Są też pozostałe plansze, jak radość, solidarność, godność, wolność, prawda, dobro, świętość, miłość i wiara. Na każdej planszy jest jeszcze uzasadnienie.
Warto dodać, że zarówno Maria Szczecina, jak i Barbara Machaczek to panie, które docenione zostały przez Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, który w trwającym właśnie roku 40. rocznicy mordu na duchownym, organizuje wiele lokalnych obchodów. Za swoje działania otrzymały medale 'Zło Dobrem Zwyciężaj’.
Jak dodają obie wyróżnione, warto aby wystawę w grybowskim kinie 'Biała’, którym zarządza Miejskie Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji, zobaczyły dzieci i młodzież z okolicznych szkół, bo to młodzi ludzie muszą nieść dalej pamięć i przesłanie księdza Jerzego Popiełuszki.
Wystawa czynna jest do 30 listopada. Można ją oglądać bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00, a w soboty i niedziele w godzinach 15.00 – 20.00.