Zobacz zdjęcia:
Ponad 900 wykonawców wystąpiło na scenie Limanowskiego Domu Kultury. Przyciągnął ich tu jubileuszowy, bo 50. Festiwal Folklorystyczny Limanowska Słaza. Kultowa impreza składała się z czterech dni przesłuchań i niedzielnego finału. Jak mówią jej uczestnicy, nie jest to tylko konkurs, to znacznie więcej.Do udziału zgłosiło się 20 zespołów regionalnych i uczestnicy indywidualni. Prezentowany był śpiew, taniec, muzyka i ludowa gawęda. Uczestnicy wystąpili w sumie w kilkunastu kategoriach.
Jak zauważa Magdalena Szczygieł-Smaga, dyrektor Limanowskiego Domu Kultury, każdy dzień festiwalu pokazuje bogactwo regionu limanowskiego.
– Region jest tak różnorodny, że nachodzą na siebie różne grupy, stroje się różnią, muzyka się różni i zespołów jest bardzo dużo. To tworzy niesamowitą atmosferę tego festiwalu, ale też różnorodność. Jest jeszcze bardzo ważna rzecz, którą podkreślam i która wyróżnia ten festiwal, że zespoły i artyści nie wyjeżdżają od razu po występie, tylko bawią się na korytarzach Domu Kultury od samego początku.
Od 10 lat festiwal można oglądać online. Na kanale YouTube Limanowskiego Domu Kultury transmitowane są przesłuchania i koncerty finałowe. Archiwum jest pełne wystąpień ze Słazy.
Festiwal to nie tylko przegląd na scenie. Na uczestników czekały też kiermasz rękodzieła, pokazy filmowe, panel dyskusyjny i wystawa 'Pamiątki, które mówią’.
– Festiwal jest okazją, żeby pokazać swój dorobek i tradycje – mówią uczestnicy.
– Jesteśmy tutaj praktycznie rokrocznie i prezentujemy lachy sczyrzyckie. Staramy się zawsze coś ciekawego pokazać, występujemy w różnych kategoriach, zwykle jest to zespół dziecięcy, często grupa dorosła i kapela, a w tym roku mieliśmy też dwóch śpiewaków. Szczyrzyc słynie z tego, że tańczymy i śpiewamy od lat. Tradycja jest najważniejsza, a ja jestem tego przykładem. Od dziecka występuje w zespole, który kiedyś prowadziła moja mama, teraz z siostrą przejęliśmy tę rolę. Są też chętne młode dzieci do występowania na scenie
– mówią przedstawiciele Zespołu Regionalnego ze Szczyrzyca.
Jubileuszowy festiwal zakończył koncert finałowy w wykonaniu Zespołu Regionalnego Limanowianie im. Ludwika Mordarskiego, który też obchodzi jubileusz – 55-lecia istnienia.
– Tak się złożyło, że razem z 50-tką Słazy my też świętujemy. Sporo tradycji również naszego założyciela Ludwika Mordarskiego, który był wcześniejszym kierownikiem, a od 2010 roku prowadzimy to my – Jacek Smaga i Iwona Gawlak. Teraz dużo angażuję się młodzież w kultywowaniu tradycji w tańcu i śpiewie. Zespół działa przy mieście Limanowa, ale reprezentujemy też powiat limanowski wyjeżdżając na występy krajowe i zagraniczne
– podkreśla Jacek Smaga kierownik artystyczny i wieloletni członek zespołu.
Patronat medialny nad Słazą objęło jak co roku radio RDN Nowy Sącz.