Czym zagrożona jest współczesna młodzież? To przede wszystkim przestępstwa w Internecie!

7. uczestnicy konferencji w auli WSB NLU

Zobacz zdjęcia z konferencji:

1.-komendant-wita-gosci-obok-prowadzacy-konferencje

Image 1 of 16

fot. KMP w NS

Zagrożenia współczesnej młodzieży. O tym jak chronić przed nimi swoich uczniów, a także jak reagować, gdy do nich dojdzie przypominała sądecka policja. Miejska Komenda i Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Nowym Sączu zorganizowały konferencję dla dyrektorów, pedagogów i psychologów z sądeckich szkół.

Jak mówili uczestnicy spotkania, wskazówki przekazywane przez prelegentów są istotne w codziennej pracy.

– Temat jest ważny, bo cały czas mamy do czynienia z różnymi trudnymi sytuacjami, z którymi musimy sobie poradzić. Myślę, że ta wiedza będzie przydatna w naszej pracy. W tych czasach, różne zagrożenia czekają na dzieci, a my chcemy im zapobiegać jak najlepiej, dlatego myślę, że ta konferencja jak najbardziej nam się przyda

– podkreślały sądeckie nauczycielki.

Konferencja w Nowym Sączu odbyła się pod hasłem 'Zagrożenia współczesnej młodzieży. Obowiązki dyrektora i nauczycieli w zapobieganiu przestępczości i demoralizacji wśród uczniów”. Uczestniczyła w niej około 200 przedstawicieli sądeckich szkół.

Internet jest sferą, w której młodzież spędza najczęściej najwięcej czasu – przypomina komisarz Barbara Leśniak z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. To tu dochodzi do wielu naruszeń i czeka na nich dużo zagrożeń. Nie oznacza to jednak, że policyjne statystyki nie odnotowują przestępstw z udziałem młodych ludzi w realnym świecie – dodaje policjantka.

– Niestety świat wirtualny jest dominującą kwestią, natomiast dochodzi już też do drobnych sytuacji agresywnych w szkole czy poza szkołą. Niestety też czynów karalnych takich jak kradzieże, uszkodzenia mienia. To też teraz zaczyna dominować, ale Internet jest taką sferą gdzie młodzież bardziej się porusza niż na żywo.

Konferencja była formą szkolenia dla uczestników. Mówiono m.in. o sprawach wynikających z kodeksu rodzinnego opiekuńczego, o odpowiedzialności prawnej nastolatków, procedurze niebieskiej karty w kontekście nowelizacji prawa, o sposobach postępowania w przypadku przestępczości i demoralizacji młodych ludzi, czy o sposobach interweniowania w takich sytuacjach.

Ważna jest perspektywa ucznia, który musi mierzyć się z wieloma zagrożeniami także tymi w cyberprzestrzeni – mówi Wojciech Papaj, wicedyrektor MCDN ds. Ośrodka w Nowym Sączu.

– Te zagrożenia zmieniają się niemal z tygodnia na tydzień. Pojawiają się nowego typu działania i akcje ze strony środowisk, powiedzmy wprost, przestępczych. Mamy też drugi aspekt, to znaczy, profilaktyka i działania na poziomie szkół, kadr oświatowych, które muszą interweniować i prowadzić profilaktykę.

Konferencja odbyła się pod hasłem „Zagrożenia współczesnej młodzieży. Obowiązki dyrektora i nauczycieli w zapobieganiu przestępczości i demoralizacji wśród uczniów”.

Exit mobile version