czwartek, 30 lipca 2026
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
    • PATRONATY
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Widzowie pod wrażeniem. Młodzi ze Zgłobic wystawili spektakl o życiu bł. ks. Jerzego Popiełuszki [ZDJĘCIA]

Wydawcaautor / źródło: Wydawca
2024/11/04 - 11:11
- RELIGIA
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

Zobacz zdjęcia:

b_IMG_20241103_1848242

b_IMG_20241103_1848242
Zdjęcie 31 z 45

Z okazji 40-lecia męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki grupa apostolska z parafii w Zgłobicach przygotowała spektakl o jego życiu. To wydarzenie było okazją do poznania historii Błogosławionego nie tylko poprzez spektakl, ale również wystawy.

'Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko symbol ofiar komunizmu” to tytuł przedstawienia, do którego od kilku tygodni przygotowywała się młodzież ze Zgłobic.

Młodzi aktorzy cieszyli się z udziału w tym przedsięwzięciu. 

– Do zagrania najbardziej skłoniło mnie to, aby dowiedzieć się więcej na temat księdza Jerzego, móc pokazać szerszej publiczności tę postać. – Uważam, że najważniejsze jest pokazanie z jakimi konsekwencjami wiąże się wiara. – Cieszę się, że akurat ja jestem głównym bohaterem. – Myślę, że dobrze poradziłem sobie z tremą. Zaintrygowała mnie postać  błogosławionego księdza Popiełuszki. Pani Marta przyszła do nas z ciekawym pomysłem, ucieszyłem się i postanowiłem wystąpić w tym przedstawieniu. – Z chęcią odpowiedziałem na zaproszenie, aby wziąć udział w tym wydarzeniu.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/11/nagranie-1.mp3

Ks. Wojciech Węglowski i Grażyna Marta Dziurok przygotowali młodzież, a także przybliżyli młodym aktorom historię ks. Popiełuszki. Życie Błogosławionego stało się inspiracją dla wielu ludzi, a to przedstawienie było tego idealnym przykładem. 

– Z młodzieżą pracowało się cudownie. To jest wspaniała grupa. Ksiądz Wojciech prowadzi ich wspaniale, są zdyscyplinowani. – Przygotowanie było trochę wymagające, ale każda z młodych osób, które brały w tym udział dała z siebie wszystko. Myślę, że ksiądz Jerzy Popiełuszko zainspiruje wszystkich do tego, aby potrafili walczyć o prawdę. To powinniśmy przede wszystkim od niego zaczerpnąć. – Ksiądz Jerzy ciągle powtarzał: “Zło dobrem zwyciężaj”. To jest dla każdego z nas wezwanie, byśmy widzieli w drugim człowieku dobro i tym dobrem się nieustannie obdarzali.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/11/nagranie-2.mp3

W kościele w Zgłobicach można było także obejrzeć dwie wystawy. Jedna z nich, przygotowana przez rodzinę ks. Jerzego i białostocki oddział IPN, dotyczyła dzieciństwa i młodości duchownego. Druga natomiast – jego posługi kapłańskiej i męczeńskiej śmierci, której autorem jest Marek Kędziorek – prekursor stowarzyszenia promotorów kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Opiekę nad wystawami sprawował Bartłomiej Pabiasz – reprezentant młodego pokolenia Komitetu Krajowego NSZZ Solidarność. Wystawy będzie można obejrzeć także 10 listopada w Koszycach Wielkich oraz 17 listopada w Pleśnej. Podczas każdej z nich będzie możliwość zakupienia płyty z homiliami Popiełuszki.

– Jest szansa, że ta wystawa i myśli, które są w niej poruszone będą bodźcem do tego, aby młody człowiek mógł zastanowić się nad swoim celem, nad wybraniem pewnej drogi. Uważam, że tego typu spektakle powinny nie tylko jednoczyć społeczeństwo, ale również pokazywać poprzez różne formy historię o księdzu Jerzym. Jesteśmy za tym, aby wspierać, łączyć młodzież, dać im miejsce do wyrażania swoich ambicji poprzez teatralne występy, poprzez prelekcje, świadectwa. Jest to fantastyczna forma, która na pewno będzie rodzić wielkie owoce.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/11/nagranie-3.mp3

Widzowie byli pod wrażeniem aranżacji, a przede wszystkim byli dumni z zaangażowania młodzieży i tego, co udało im się wypracować.

– Bardzo mi się podobało. – Łezka w oku się kręci. – Rewelacja. Wielkie gratulacje. – Młodzież wspaniała, cudowna. – Profesjonalnie wszystko zrobione. – Oddaje pięknie ducha wielkiego księdza Jerzego Popiełuszki. – Jestem pod ogromnym wrażeniem. Myślę, że młodzież, która tak świetnie wczuła się w swoje role wyniosła, że za tym idą konkretne idee i konkretne wartości. Przedstawili to tak, jakby po prostu tym żyli.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2024/11/nagranie-4.mp3

Na jednym sukcesie być może młodzież ze Zgłobic nie poprzestanie. Po spektaklu pojawiły się możliwości zaprezentowania się w innych parafiach.

Autor: Wiktoria Solak, Wiktoria Szot/opracowanie Ewa Biedroń

Tagi: spektaklGrażyna Marta DziurokZgłobiceks. Jerzy PopiełuszkoBłogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko symbol ofiar komunizmuKs. Wojciech Węglowski
Poprzedni

Sądeczanie byli hojni. Padł rekord podczas kwesty Ratujmy Sądeckie Nekropolie

Następny

Widzowie pod wrażeniem. Młodzi ze Zgłobic wystawili spektakl o życiu bł. ks. Jerzego Popiełuszki [4.11.2024]

ZOBACZ RÓWNIEŻ

AKTUALNOŚCI

W Zabawie powstał plac dla kamperów

29 lipca 2026
RELIGIA

Pójdą na piechotę do Skrzyszowa, by modlić się o trzeźwość narodu

29 lipca 2026
Fot. Królowa Pokoju - Međugorje
RELIGIA

Mieszkanka Medjugorje o aktach profanacji: Modlimy się i pościmy. Starsi mieszkańcy mówią, to jest potwierdzenie, że tu jest Matka Boża

29 lipca 2026
RELIGIA

„Uczniowie Misjonarze”. Zbliża się Wielki Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego

29 lipca 2026
fot. Urząd Miasta Tarnowa
AKTUALNOŚCI

Pobiegną, by uczcić pamięć św. Maksymiliana Kolbego. Bieg 'Dar Życia” już za tydzień

29 lipca 2026
AKTUALNOŚCI

Aż z 10 parafii przywędrują tu pieszo. Sanktuarium w Krużlowej szykuje się do corocznego odpustu

28 lipca 2026
RELIGIA

Zmarł śp. ks. mgr lic. Józef Nowak – duszpasterz w parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej

28 lipca 2026
RELIGIA

’To jest jak drugi dom’ – młodzi 'SpoTKALI’ się na Miasteczku Modlitewnym w Zabawie

28 lipca 2026

NAJNOWSZE

To była Biesiadna Środa z Iwoną Cichoń. Wokalistka nagrała płytę i już myśli o kolejnej [ROZMOWA]

17:05

Efektowne pokazy lotnicze są planowane na 70-lecie Aeroklubu Podhalańskiego

17:05

Nowy most w Tylmanowej zostanie oddany do użytku z opóźnieniem

16:04

Nowa ścieżka dla rowerów w centrum Tymbarku. Będą też zmiany w jednym z parków

16:04

Już za cztery lata? Władze Starego Sącza podają przybliżony termin wybudowania basenu

16:04

Budynek szkoły w Łęce zburzony. Co powstanie w tym miejscu?

16:04

Miał grozić matce śmiercią nie pierwszy raz. Może spędzić za kratami 5 lat

15:03

Remont drogi Ptaszkowa – Wojnarowa i zamknięcie długiego odcinka tej trasy [ZDJĘCIA]

13:01

Andrzej Piaseczny gwiazdą Dni Żabna

13:01

Kino plenerowe RDN wyrusza w region – gdzie się spotkamy?

13:01

NIE PRZEGAP

Rusza budowa nowego mostu w Jazowsku. Pierwsza łopata wbita [ZDJĘCIA]

10 lipca 2026

„Chcemy ekshumacji i godnego pochówku ofiar”. Przez Nowy Sącz przeszedł Marsz Wołyński

11 lipca 2026
fot. stowarzyszenie Wyznaczamy Nowy Kierunki

Po raz pierwszy będzie można oglądać kryptę pod kościółkiem na Starym Cmentarzu

9 lipca 2026
[logo_showcase id="117200"]

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj