Zobacz zdjęcia:
Tarnów świętuje 106. rocznicę wyzwolenia miasta spod władzy zaborców. Z tej okazji, w ratuszu zwołano dziś (30.10.) uroczystą sesję Rady Miejskiej i Rady Powiatu Tarnowskiego.Podczas obrad odczytano fragmenty protokołu historycznej sesji Rady Miejskiej, która miała miejsce 30 października 1918 roku, a także ogłoszono laureatów XVIII edycji Nagrody im. Tadeusza Tertila.
Nagroda służy wyróżnieniu studentów uczelni wyższych, którzy w swoich pracach dyplomowych zajęli się tematyką dotyczącą Tarnowa. Wśród tegorocznych nagrodzonych była Katarzyna Foszcz, absolwentka Politechniki Krakowskiej. Jej praca nosiła tytuł 'Młyn Kultury – rewitalizacja młyna Szancera w Tarnowie’. Przyznawała, że sama zgłosiła się do konkursu i bardzo cieszy się z wyróżnienia.
-Bardzo duża radość, pochodzę z Tarnowa, więc jest mi bardzo miło, że moja praca magisterska została doceniona. Jestem absolwentką Liceum Plastycznego. Młyn to budynek, który z nim sąsiaduje. Często w trakcie zajęć, widziałam ten młyn z sali od malarstwa. Stwierdziłam, że jest on ciekawym obiektem, który na chwilę obecną nie jest dość zaopiekowany. Teraz to się zmienia. Stąd pomysł na temat pracy.
Nagroda nosi imię Tadeusza Tertila – burmistrza miasta w latach 1907-1923. To właśnie Tadeusz Tertil zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej 106 lat temu, podczas którego podjęto decyzję o oddaniu się poleceniom tworzącego się rządu warszawskiego. Kolejnej nocy organizacje niepodległościowe rozbroiły stacjonujące w Tarnowie wojska austriackie.
Na pamiątkę tych wydarzeń, rady Miasta i Powiatu spotykają się wspólnie w ratuszu. Uroczysta sesja jest też okazją do wręczenia nagród laureatom, z czego cieszył się starosta tarnowski Jacek Hudyma.
-Piękną tradycją jest, już od wielu lat, że wspólnie z Radą Miasta organizujemy konkurs tertilowski, dla nas ogromnie ważny, promuje on młode osoby, które pisząc prace licencjackie czy magisterskie, piszą o rzeczach dla nas ważnych. Zawierają też swoje przemyślenia i tematy, które dotyczą współpracy subregionu tarnowskiego, Miasta Tarnowa i Powiatu Tarnowskiego. Mam nadzieję, że będzie to kontynuowane, poziom tych prac jest z roku na rok coraz wyższy, dlatego bardzo się cieszę, że możemy to kontynuować wspólnie z przewodniczącymi Rady Miasta i Rady Powiatu.
Od kilku dni ulice w centrum miasta są już przystrojone w patriotyczne symbole i flagi narodowe. Prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny podkreślał, że mieszkańcy mogą czuć dumę, że to właśnie ich miasto jako pierwsze uwolniło się od zaborcy.
-Ta rocznica zwycięskiego zrywu niepodległościowego jest naszym świętem. Sesja jest jedynie jednym z elementów obchodzenia tego święta. Pamiętamy o tych wydarzeniach, staramy się o nich przypominać, o burmistrzu Tertilu, o tych wszystkich, którzy wykazali się niezłomną postawą. Emocje są doniosłe, stąd też miasto inaczej wygląda. Przyozdobiliśmy już budynki flagami, zachęcamy do tego spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Także świecące 'jedynki’ pojawiły się na ul. Krakowskiej; Tarnów wygląda przepięknie.
O nagrodę im. Tadeusza Tertila mogli ubiegać się autorzy prac, którzy mieszkają w Tarnowie lub powiecie tarnowskim.