Coraz więcej osób chce studiować w Tarnowie

OI2pDDnd

Piotr Kopa

Tarnów ma szansę stać się liczącym się w kraju ośrodkiem akademickim – uważa rzecznik prasowy Akademii Tarnowskiej.

Piotr Kopa w programie Słowo za Słowo mówił, że coraz więcej młodych ludzi wybiera Tarnów na miejsce studiów o czym świadczy rekordowa rekrutacja na uczelni.

W tym roku na studia zapisało się ponad sto osób więcej niż w ubiegłym roku. O miejsca w Akademii Tarnowskiej, w rekrutacji podstawowej, ubiegało się ponad 2600 osób, co jest najlepszym wynikiem od 2010 roku.

Piotr Kopa przekonuje, że Tarnów już teraz jest atrakcyjną alternatywą dla takich ośrodków jak Kraków, Rzeszów czy Warszawa, m.in. ze względu na
tańsze koszty życia w porównaniu do większych miast oraz bliskość do rodzinnego domu co pozwala zachować balans między edukacją na wysokim poziomie a komfortem życia. Tegoroczny nabór pokazał też, że studiowaniem w mieście zainteresowani są również młodzi ludzie spoza Tarnowa.

– Duża liczba osób chce zostać na miejscu, ale powiem więcej – coraz większa liczba osób przyjeżdża do Tarnowa na studia, i jest to najkrócej mówiąc związane z tym, że Tarnów jest atrakcyjny finansowo, ekonomiczne. Proszę porównać ceny wynajęcia mieszkania w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Rzeszowie, a wynajęcia mieszkania w Tarnowie. To są zupełnie dwa różne światy. Mnie osobiście ucieszyła, ale też zaskoczyła tegoroczna rekrutacja, bo mamy prawie dwudziestoprocentowy wzrost rok do roku, najlepszą rekrutację od 10 lat.

Rzecznik Akademii Tarnowskiej, na antenie RDN Małopolska, wyraził także nadzieję, że niebawem w Tarnowie powstanie akademik z prawdziwego zdarzenia. Ten temat często powraca w dyskusjach.

W tej chwili studenci mają do dyspozycji 170 miejsc w Domu Studenta przy ul. Słowackiego. Ten budynek przejdzie gruntowny remont.

Mówiło się także o ulokowaniu akademika w tzw. szkieletorze, czyli biurowcu 'telekomunikacji”.

Konkretne decyzje na razie jednak nie zapadły.

– Wszystkie te oferty są analizowane, natomiast nie ukrywam, że my myślimy o budowie nowego własnego akademika w nowym miejscu, który będzie lepiej położony i będzie zawierał to co chcemy, a nie będziemy musieli martwić się o to jak zaadoptować już istniejącą przestrzeń.

Akademia Tarnowska od tego roku kształci przyszłych lekarzy. To nowy i jeden z najbardziej obleganych kierunków. O przyjęcie walczyło ponad 400 osób. Ostatecznie studia na kierunku lekarskim rozpoczęło od października 60 osób, bo taki limit przyjęć uczelnia otrzymała z Ministerstwa Zdrowia.

Ale medycyna to niejedyna nowość w kierunkach kształcenia w nowym roku akademickim. Studenci mogą też studiować na tej uczelni finanse i rachunkowość (studia I stopnia) oraz grafikę projektową (studia II stopnia).

Podczas tegorocznego naboru największą popularnością cieszyły się kierunki medyczne: kierunek lekarski, fizjoterapia oraz pielęgniarstwo. Duża liczba kandydatów aplikowała także na psychologię, filologię angielską, informatykę, kosmetologię czy grafikę.

Exit mobile version