ZOBACZ ZDJĘCIA
Oczyszczony i delikatnie odrestaurowany pierwowzór wawelskiego sarkofagu Królowej Jadwigi wrócił do Kaplicy Grobowej Książąt Sanguszków na Starym Cmentarzu. Od wczoraj można go oglądać w Kaplicy Grobowej Książąt Sanguszków, obok reszty dzieł Antoniego Madeyskiego.Jak podkreśla prof. Tadeusz Mędzelowski z Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem, ten zabytek z 1901 roku jest bardzo ważny dla historii Tarnowa.
-Przywieźliśmy po części odrestaurowany, można powiedzieć właściwie ogarnięty tylko z grubsza, pierwowzór sarkofagu Królowej Jadwigi. Tego sarkofagu, który znajduje się na Wawelu. Twórcą tego sarkofagu był Antoni Madeyski. Sarkofag posadowiony w 1902 roku w listopadzie, a ten przywędrował tutaj z Włoch do Polski, do nas. Jak państwo zobaczycie u góry u wezgłowia jest Rzym 1901, a więc musiał być wykonany w Rzymie w 1901 roku. Okazuje się, że mamy model 1 do 1, w takiej samej wielkości znajduje się ten model na Wawelu.
Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem liczy na wsparcie renowacji tego zabytku.
-Odzyskaliśmy go i państwo widzą w jakim jest stanie. Wymaga masę pieniędzy, około 50 tys. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby taki zabytek, z którego pierwowzoru artysta odlał oryginał, który znajduje się na Wawelu, został zniszczony. Chcemy, żeby społeczeństwo zobaczyło co to tak naprawdę jest, jak jest to ważny zabytek, przecież to święta Kościoła.
Podczas tegorocznej kwesty w Kaplicy Grobowej Książąt Sanguszków, będzie można złożyć ofiarę na rzecz renowacji sarkofagu.
Odrestaurowany model to bozzetto, czyli trójwymiarowy szkic rzeźbiarski. Został wykonany z drewna oraz gipsu i przedstawia naturalnej wielkości postać św. Jadwigi. Polska królowa i jednocześnie święta kościoła leży, a jej ręce są złożone do modlitwy. Rzeźbiarz przedstawił władczynię w długiej, wiązanej na piersi sukni oraz w płaszczu. Głowa monarchini leży na poduszce zdobionej motywem lilii, które nawiązują do dynastii Andegawenów. Na głowie znajduje się welon symbol stanu małżeńskiego. U jej stóp znajduje się pies – symbol wierności. Okazuje się, że model został prawdopodobnie przekazany Konstancji Zamoyskiej Sanguszkowej z Tarnowa, przez słynnego rzeźbiarza Antoniego Madeyskiego, spod którego dłuta został wyrzeźbiony oryginalny wawelski, marmurowy nagrobek Królowej Jadwigi.