Zobacz galerię:
Od czwartku (3.10) w Łącku stacjonuje nowa karetka pogotowia, dzięki czemu dotarcie do osób z zagrożeniem życia ma być szybsze. Sądeckie Pogotowie Ratunkowe właśnie zaczęło wymieniać flotę na wszystkich podległych sobie podstacjach.Za nową karetkę Sądeckie Pogotowie Ratunkowe zapłaciło 550 tys. złotych. Do tego kwoty Powiat Nowosądecki dołożył ze swojego budżetu 100 tys. złotych. Nowy ambulans to Volkswagen Crafter. Ma lepsze wyposażenie od swojej poprzedniczki, a co najważniejsze napęd na cztery koła, co jest bardzo ważne w przypadku podstacji w Łącku.
– Teren mamy trudny, górzysty, a 4×4 załatwia sprawę, co zapewne ułatwi dojazd przede wszystkim na terenie gminy Łącko, ale też częściowo na terenie gminy Podegrodzie, które to obsługuje podstacja w Łącku, a to jedna z większych stacja, jeśli chodzi o liczbę wyjazdów, także tym bardziej się cieszę
– powiedział podczas przekazania karetki starosta nowosądecki, Tadeusz Zaremba.
Liczba wyjazdów w tym górzystym terenie to średnio 1220 na rok. Obsługiwała je wprawdzie nie stara karetka, bo Mercedes z 2020 roku, ale samochód przejechał przez ten czas ponad 200 tys. kilometrów, mając napęd na jedną oś. O zaletach nowego ambulansu mówił Jerzy Jasiński, ratownik medyczny z podstacji Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Łącku.
– Jest nowocześniej i więcej lepszego sprzętu, także naprawdę mamy super i jesteśmy bardzo zadowoleni, że ta karetka jest nowa i z napędem 4×4. To jest dla nas bardzo ważne, bo mamy teren górzysty, jak Obidzę, czy Brzynę. Jak mieliśmy tamtego Mercedesa to wiadomo, że nieraz był problem, a teraz dla nas będzie łatwiej, jeżeli chodzi o dojazd do pacjenta.
To oznacza, że lepiej będzie samym pacjentom, tym bardziej, że karetka z Łącka to dopiero początek, o czym powiedziała oficjalnie dyrektor Sądeckiego Pogotowia, Bożena Hudzik.
– Dzisiejsze wymiana jest pierwszą wymianą, która służy wymianie floty. Zaczynamy w Sądeckim Pogotowiu wymieniać po czterech latach ambulanse. Nasze samochodu zostały zakupione w latach 2019 – 2020. Jest to potrzebne, ponieważ w trudnym górzystym terenie ta eksploatacja jest zdecydowanie większa, niż na przykład w terenie miejskim.
Wymiana samochodów na następować systematycznie w najbliższych latach. Sądeckie Pogotowie Ratunkowe posiada łącznie 9 terenowych podstacji. Oprócz Łącka ratownicy dyżurują całodobowo w Rytrze, Nawojowej, Łososinie Dolnej, Korzennej, Starym Sączu, Piwnicznej-Zdroju, Krynicy-Zdroju oraz w Grybowie.