To było historyczne wydarzenie. W poniedziałek (30.09) robot Da Vinci wykonał w Szpitalu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu pierwsze zabiegi na pacjentach cierpiących na choroby urologiczne i onkologiczne.
Tym samym nowosądecka placówka stała się już piątym tego typu ośrodkiem w Polsce, który będzie korzystał z pomocy technologii.
Nowym, 8-osobowym zespołem, który będzie nadzorował prace robota Da Vinci, kierował będzie ordynator oddziału urologii lek. med. Łukasz Bełch.
– Naszym celem jest wprowadzenie urologii znikomo inwazyjnej. Chcemy operować schorzenia urologiczne przy użyciu nowoczesnych, mało inwazyjnych sposobów, między innymi używając właśnie robota Da Vinci, laparoskopowo. Chcemy się skupiać na leczeniu chorób onkologicznych, ale również łagodnych stanów urologicznych, między innymi leczenia kamicy układu moczowego, czy rozrostu gruczołu krokowego.
Wszystkie zabiegi będą wykonywane w ramach kontraktu nowosądeckiego szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia. Podwykonawcą będzie Grupa NEO Hospital, która zajmuje się wprowadzaniem chirurgii robotycznej na polski rynek medyczny. To ma poprawić jakość zdrowia Sądeczan, o czym przekonuje prezes grupy, Joanna Szyman.
– Pacjenci nie będą musieli jeździć poza swój region i tam szukać pomocy w zakresie urologii, tylko będą mogli skorzystać z tej oferty lokalnie. Widzimy, że jest tu bardzo dużo potrzeb diagnostycznych, bo pacjenci zgłaszają się już na późnym etapie, gdy choroba jest już bardzo zaawansowany. Chcielibyśmy tą proporcję odwrócić, żeby pacjenci dużo wcześniej zgłaszali się do lekarzy. Nasz zespół w najbliższym czasie zaproponuje różne akcje profilaktyczne.
Jak podaje zarząd szpitala, problemy urologiczne i onkologiczne w regionie sądeckim są bardzo duże i stale rosną. Wprowadzenie robota Da Vinci ma przede wszystkim przyspieszyć wykonywanie zabiegów tego typu. Robot będzie mógł ich wykonywać około 15 na miesiąc.