Osuszenie i zabezpieczenie przed zawilgoceniem murów budynku Bazyliki Katedralnej w Tarnowie m.in. takie prace zostaną wykonane dzięki pieniądzom z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Te środki przyznane zostały w ubiegłym roku za poprzedniej ekipy rządzącej. A teraz tarnowscy radni podczas sesji wyrazili zgodę na udzielenie parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie dotacji celowej.
Wynosi ona 3,5 mln zł i jest przeznaczona na osuszenie i zabezpieczenie przed zawilgoceniem murów, przebudowę i rozbudowę infrastruktury zewnętrznej, remont cokołu kamiennego wokół obiektu wraz z demontażem płyt granitowych i wykonanie tynków renowacyjnych wewnętrznych oraz przebudowę nawierzchni placu i nadzór architektoniczny wraz z badaniami architektonicznymi.
Jak mówi proboszcz parafii katedralnej ks. Adam Nita, prace przy bazylice obejmą przede wszystkim to czego nie widać, a jest konieczne.
– Są to prace kosztowne, bo to zabytek, bo trzeba tutaj jeszcze badania zrobić. Te fundusze, które otrzymaliśmy to chcielibyśmy przede wszystkim przeznaczyć na to, co jest na zewnątrz bazyliki, czyli fundamenty, odwodnienia, izolację fundamentów, renowację tych kamieni, które są przy samym dole. Może uda się też iluminację i całe to otoczenie, żeby poprzez renowację tego otoczenia jeszcze piękniej ten najważniejszy zabytek, kościół naszej diecezji wyglądał i przyciągał.
Katedra to najbardziej reprezentatywny zabytek Tarnowa. Wielokrotnie była przebudowywana. W swym pierwotnym, gotyckim XIV-wiecznym kształcie, była to zapewne budowla bezwieżowa, jednonawowa z prostokątnym prezbiterium, wzniesiona z cegły z dodatkiem kamienia. Stopniowo pierwotna bryła kościoła była obudowywana kaplicami od końca XIV w. do XIX w.