Tarnowska Straż Miejska przygotowuje się do kontroli w nadchodzącym sezonie grzewczym. Uchwała antysmogowa przewidywała wymianę kotłów pozaklasowych, kominków czy takich kotłów, które były poniżej trzeciej klasy, do 30 kwietnia tego roku.
Kierownik referatu porządkowego w tarnowskiej Straży Miejskiej Aldona Świątek, podkreśla, że osoby, na które zostanie nałożony mandat za niespełnienie wymogów uchwały, będą miały określony czas na wymianę kotła.
– Myślę, że jeśli taka osoba dostanie mandat, na pewno będzie miała czas, pewien okres, żeby taki kocioł wymienić. Wiadomym jest, że w ciągu jednego dnia nie da się wymienić pieca. Mam jednak nadzieję, że takich sytuacji nie będzie i nie będziemy musieli zmagać się z takim problemem.
Przy sprawdzaniu, czym tarnowianie ogrzewają swoje domy, funkcjonariuszom pomaga specjalistyczny sprzęt.
– Takie kontrole odbywają się również przy pomocy drona, który jest wyposażony w nowoczesne laboratorium do badania zawartości dymu. Przedstawia taki pomiar w czasie rzeczywistym, czyli dron nadlatuje nad komin, pobiera próbkę dymu i sprawdza, czy znajdują się tam zawartości materiałów prawnie zabronionych czy też nie.
Za łamanie przepisów tarnowianie mogą otrzymać mandat w wysokości nawet pięciuset złotych.
Na ten moment nie ma jeszcze konkretnych wytycznych co do czasu, w jakim osoby ukarane mandatem będą musiały wymienić kotły.


![Wypadek w Woli Rzędzińskiej. Starszy mężczyzna był reanimowany [AKTUALIZACJA] 3 zdj. ilustracyjne, archiwum RDN](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/policja-zdjecie-scaled-1-350x250.jpg)


![Góra Łyżka ma niesamowitą historię. Naukowcy odkrywają jej tajemnice [ZDJĘCIA] 6 konferencja lyzka](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/konferencja_lyzka-350x250.jpg)
![Zamiast siedzieć w domu, zrobili coś pożytecznego. Młodzież chętnie wzięła udział w Akcji Kilo [ZDJĘCIA] 7 akcja kilo](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/akcja_kilo-350x250.jpg)

![Zderzenie samochodów w Gromniku. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA] 9 fot. 112Tarnow.pl - Tarnowski Portal Ratowniczy](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/12/599129514_1401106584719258_4352073299233235754_n-350x250.jpg)

![Wiara w Chrystusa trwa tu od kilkudziesięciu pokoleń. Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jazowsku świętowała jubileusz 800-lecie istnienia [ZDJĘCIA] 11 parafia Jazowsko](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/parafia-Jazowsko-120x86.jpg)

![5. edycja 'Złotej Rakietki Małopolski' [22.11.2025] 13 fot. Powiat Dąbrowski](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/DSC_4524-120x86.jpg)

