Musimy dbać o zabytki dla kolejnych pokoleń – podkreślają uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej, która do środy potrwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Obok wykładów są także prezentowane konkretne rozwiązania służące ochronie zabytków.
Gościem konferencji 'Troska o zachowanie dziedzictwa historycznego i artystycznego Kościoła” jest bp Michał Janocha przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski.
– Gdyby nie zabytki związane z chrześcijaństwem to właściwie niewiele by nam zostało. To jest zdecydowana większość materialnego dziedzictwa, które zostało nam przekazane przez naszych przodków. Naszym zadaniem jest przekazać je następnym pokoleniom. Potrzeba sztuki sakralnej jako integralnej części doświadczenia wiary jest niezbywalna. Ja bym powiedział, że nie ma chrześcijaństwa bez sztuki. Przecież obraz Chrystusa, Maryi jest wyrazem wiary w tajemnicę wcielenia.
O potrzebie dbania o bezcenne zabytki mówi także Jakub Wiśniewski zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
-To jest zadanie ponadczasowe. Nie ma tu specjalnie różnic w poglądach. Jako przykład można podać wielką troskę o katedrę Notre-Dame i wszyscy niezależnie od swoich przekonań, światopoglądu zadbali po pożarze o ten zabytek. I tak samo jest w Polsce w tych tysiącach Kościołów. Samorząd terytorialny, administracja konserwatorska, ale też wielka rola organizacji pozarządowych i gospodarzy, czyli Kościołów i związków wyznaniowych. Wszyscy razem powinniśmy dbać o to dziedzictwo.
Kościół tarnowski dba o zabytki. Bezcenne dzieła znajdują się w kościołach, a także w Muzeum Diecezjalnym. Jego dyrektorem jest ks. dr Piotr Pasek, który jest także współorganizatorem konferencji.
– Systematycznie są prowadzone prace konserwatorskie przy Muzeum Diecezjalnym. Zarówno są to remonty budynków, jak również poszczególnych eksponatów. Dzięki dotacjom podejmowane są prace, w ostatnim czasie konserwacji zostało poddanych 11 gotyckich figur.
Nowoczesne rozwiązania pomagają w ochronie zabytków. Podczas konferencji można się z nimi zapoznać. Specjalista zajmujący się montowaniem systemu bezpieczeństwa Henryk Guzy mówi, że pomaga w tym m.in. sztuczna inteligencja.
– Ona bardzo pomaga nam w ochronie obiektów. W ostatnim czasie bardzo zrewolucjonizowała wiele sektorów, w tym ochronę przeciwpożarową. Dzięki zdolności do analizowania ogromnych ilości danych w czasie rzeczywistym sztuczna inteligencja stała się kluczowym narzędziem w zapobieganiu i zwalczaniu pożarów. Takie rozwiązania stosowane są w kamerach, czujnikach, centralach alarmowych i przeciwpożarowych.
Ta praca nie ma końca, jest rozłożona na pokolenia – tak o konserwacji dzieł sztuki mówi wiceprezes zarządu głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Roman Marcinek podkreśla, że jednym z problemów jest brak specjalistów.
– Coraz większym problemem jest to, że kształcimy za mało ludzi, którzy są w stanie sobie z tym dać radę. To nie jest problem w absolwentach Wydziałów Konserwacji na ASP. Największym problemem jest brak wysokowykwalifikowanych kamieniarzy, ślusarzy, dekarzy.
Uczestnicy konferencji zwiedzą m.in. tarnowskie muzea, a także cerkwie w Kwiatoniu, Brunarach i Powroźniku.
Organizatorami wydarzenia są: Rada ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KEP, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków, Stowarzyszenie 'Muzea i Skarbce Kościelne Ars Sacra”, Muzeum Diecezjalne w Tarnowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie, Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie, Kuria Diecezjalna.
Obrady w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie potrwają do środy. Patronat nad konferencją sprawuje radio RDN Małopolska.