Spotkanie katechetów przed pierwszym dzwonkiem. Co z łączeniem klas?

IMG 2699

Nauczyciele religii przygotowują się do nowego roku szkolnego i katechetycznego. Podczas odpraw katechetycznych w WSD w Tarnowie jest mowa także o zmianach prawnych.

Najwięcej zamieszania jest wokół rozporządzenia minister edukacji dotyczącego możliwości łączenia klas. Tu w ostatnich godzinach pojawiły się kolejne informacje.

– W odpowiedzi na wniosek I prezes Sądu Najwyższego, Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie zabezpieczające, zawieszając stosowanie rozporządzenia minister edukacji narodowej dotyczące lekcji religii do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w tej sprawie

mówi ks. dr Andrzej Jasnos dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Tymczasem szefowa MEN Barbara Nowacka uważa, że według wielu ekspertyz w takim przypadku Trybunał Konstytucyjny w ogóle nie ma prawa stosowania zabezpieczenia.

Jakie zmiany wchodzą w życie od nowego roku szkolnego? Mówiła o tym katechetom doradca metodyczny ds. religii Elżbieta Cibor.

– Ocena z tego przedmiotu nie będzie wliczała się do średniej ocen. Będzie ona figurowała na świadectwie szkolnym. Nauczyciele w dalszym ciągu ustalać będą oceny bieżące, śródroczne, roczne, końcowe. Nauczyciele mają te same obowiązki przygotowywania wymagań edukacyjnych, sposobów sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów.

Katecheci odliczają godziny do pierwszego dzwonka, zwłaszcza jeżeli zaczynają pracę w szkole. W tym gronie jest neoprezbiter ks. Szymon Musiał, który będzie uczył w szkole podstawowej w Brzesku.

– Dużo jest dzieci, ale o łączeniu klas nie słyszałem na konferencji w szkole, przed rozpoczęciem roku. Będzie dużo pracy, ale słyszę, że dzieci w Brzesku są otwarte, lubią się uczyć, śpiewać. Ja z wielkim uśmiechem i szczęściem w sercu podchodzę do pracy. Będę miał 21 godzin, one będą na początku, na końcu i w środku planu godzin. Oceniam to pozytywnie.

Podczas odpraw katechetycznych jest także mowa o wskazaniach V Synodu Diecezji Tarnowskiej, które dotyczą katechezy.

– Dokumenty synodalne bardzo mocno wskazują to środowisko katechetyczne, którym jest parafia. To w parafii tak naprawdę podejmowane są szeroko rozumiane działania katechetyczne we wspólnotach, ruchach, ale także i w przygotowaniu do sakramentów. Parafia jest tym pierwszym miejscem odpowiedzialnym za katechezę. Również w parafiach, rodzice mogą odnaleźć wsparcie, aby także i te Kościoły domowe mogły rozkrzewiać przekaz katechetyczny –

mówi ks. Andrzej Jasnos, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Jeden z uczestników odpraw, proboszcz parafii Cikowice ks. Leszek Durlak podkreśla ważną rolę parafii w dziele katechizacji.

– Katecheza przy parafii to przede wszystkim zbliżenie do liturgii, do Kościoła. W szkole przerabia się materiał i podstawy są wykładane, natomiast spotkania w parafii związane są w liturgią – pogłębienie udziału w Mszy św., spotkania w grupach, z rodzicami.

W sobotę trzeci dzień odpraw katechetycznych dla kolejnej grupy nauczycieli religii. Spotkanie także odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Zmiany w lekcjach religii to jeden z tematów odprawy katechetycznej w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

Exit mobile version