Jak w Tarnowie powinny kursować autobusy miejskie? Gdzie utworzyć nowe linie, a gdzie nie są one do końca uzasadnione? Do końca wakacji mieszkańcy Tarnowa mogą zgłaszać swoje uwagi lub propozycje do przygotowanej aktualizacji planu zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego.
Zdaniem Wiesława Kozioła z tarnowskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, plan m.in. pomoże odpowiedzieć na pytanie, w jakim kierunku transport miejski powinien się rozwijać, by przynosił największe korzyści dla wszystkich stron. Z tego powodu do jego konsultacji zaproszeni zostali wszyscy tarnowianie.
– Jest do dokument ogólny, który określa jaka jest sytuacja obecna, jakie są wizje przyszłości. W tym dokumencie te wszystkie materiały są. Ogólnie rzecz ujmując, są tam zapisy, które mówią, że transport może być rozszerzany na sąsiednie gminy, o ile takie warunki nastąpią i zostaną zawarte stosowne porozumienia międzygminne. Również tutaj jest mowa o tym, że transport powinien ewoluować w kierunku zeroemisyjności. Tak że wszystkie te rzeczy w planie transportowym są zamieszczone. W tej chwili, od 8 sierpnia, trwa proces konsultacji społecznych tego projektu. Można się z tym dokumentem zapoznać ze wszystkimi jego zapisami.
Plan zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego po raz pierwszy w mieście powstał w 2014 roku, a jego aktualizacja nastąpiła dwa lata później. Jednak od tego czasu nie było w nim wprowadzanych zmian, a jak przekazuje Wiesław Kozioł, sporo się zmieniło.
– Między innymi nie obsługujemy w pełnym zakresie gmin, jak to miało miejsce jeszcze do końca 2020 roku. Poza tym doszły pewne zapisy w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych, które narzucają pewne konieczności zmian w takim planie transportowym. Stąd też te wszystkie zmiany, które były w międzyczasie dokonane, a nie były ujęte w planie, to postaramy się uwzględnić.
Zarząd Dróg i Komunikacji informuje, że są trzy możliwości składania uwag w kwestii planu przez mieszkańców: mailowo, osobiście, a także korespondencyjnie. Zarówno projekt, jak i formularz uwag znajduje się na stronie internetowej (KLIKNIJ TUTAJ).
Swoje uwagi można składać do 29 sierpnia.