Lekarz Marta Król o piciu alkoholu w ciąży: Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu

IMG 2617

Alkohol pity przez kobiety w ciąży może spowodować u dziecka szereg problemów rozwojowych i zdrowotnych np. syndrom FAS. Uszkadza on przede wszystkim rozwijający się mózg i układ nerwowy dziecka. Sierpień to miesiąc abstynencji i modlitwy za osoby uzależnione. Jednak wciąż za mało mówi się o skutkach picia alkoholu przez kobiety w ciąży.

FAS to Alkoholowy Zespół Płodowy, dochodzeni do niego kiedy kobieta nadużywa alkoholu.

Kierownik Oddziału Noworodków w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie lekarz Marta Król przyznaje, że rzadko zdarzają się dzieci z pełnoobjawowym zespołem FAS.

– Jest tego bardzo mało. W teorii każdy z nas lekarzy wie jak może wyglądać takie dziecko, natomiast taki pełnoobjawowy FAS zdarzyło mi się zobaczyć w innym szpitalu. Te opisywane cechy: budowa uszu, twarzy, szpary powiekowej są charakterystyczne, jak się później porównuje z podręcznikami. Matka miała wówczas 2,5 promila, dziecko ok. 2 promili. To musiało być ciągłe nadużywanie alkoholu. Natura robiła co mogła, żeby ochronić dziecko, jednak pełnoobjawowy FAS wystąpił.

Zespołu FAS nie da się wyleczyć, a uszkodzenia powstałe w wyniku nadużywania przez kobietę w ciąży alkoholu są trwałe i nieodwracalne.

– Problem dotyczy nie tylko wyglądu, ale przede wszystkim funkcjonowania centralnego systemu nerwowego. Mamy tutaj do czynienia z szeregiem zaburzeń psychicznych, psychologicznych, zaburzeń tożsamości, poznania siebie, świata. FAS nie da się wyleczyć. Może też dojść do uszkodzenia płuc, nerek, wad serca.

Picie alkoholu w ciąży ma ogromny wpływ na rozwój dziecka – przyznaje lekarka.

– Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu i dotyczy to każdego z nas, nie tylko kobiet w ciąży. Łożysko bardzo broni płód, ale alkohol przechodzi do łożyska w ilości takiej samej, więc ta ilość promili, która jest we krwi matki przechodzi do płodu. Jest to jednak trucizna i na młody, rozwijający się organizm, na różnicowanie się tych komórek ma kolosalny i destrukcyjny wpływ.

Światowy dzień FAS zwany też Dniem Świadomości FAS obchodzony jest 9 września o godzinie 9:09– od dziewięciu miesięcy ciąży. Oprócz zwrócenia uwagi na problemy osób chorych na Alkoholowy Zespół Płodowy, ma on na celu uświadomić przyszłym matkom skutki picia alkoholu w czasie ciąży, jego szkodliwy wpływ na rozwój płodu, a w konsekwencji na dalszy nieprawidłowy rozwój dziecka.

Exit mobile version