środa, 4 lutego 2026
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Patronowie Dnia: Święci Joachim i Anna, mistrzowie drugiego planu

Wydawcaautor / źródło: Wydawca
2024/07/26 - 12:12
- RELIGIA
A A
Św. Anna z córką Maryją. Jerozolima (fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN)

Św. Anna z córką Maryją. Jerozolima (fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN)

Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

Pozostają, używając terminologii filmowej, „mistrzami drugiego planu”, czyli w cieniu głównych postaci, ale nieodzowni – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 26 lipca wspominamy świętych Joachima i Annę, rodziców Matki Bożej i dziadków Jezusa. Patronują dziadkom, a św. Anna też matkom i wdowom.

Pismo Święte nie przekazało nam o nich żadnej wiadomości. W życiu Maryi i Jezusa byli oni jednak kimś bardzo ważnym, kimś, kogo kochali i od kogo wiele się nauczyli. Dla nas pozostają jednak nieznani, pozostają, używając terminologii filmowej, „mistrzami drugiego planu”, czyli w cieniu głównych postaci, ale nieodzowni.

Jedyne wiadomości na ich temat czerpiemy z tzw. apokryfów, pism, których Kościół nie uznał za natchnione, ale nie odmawia im pewnej wartości. Najstarsze apokryfy mogą bowiem zawierać ziarna prawdy przekazane przez tradycję ustną. Z apokryfów tych dowiadujemy się, że Anna pochodziła z Betlejem i należała do pokolenia Lewiego. W wieku 24 lat poślubiła Joachima, który mieszkał w Nazarecie i był z rodu Dawida. W taki oto sposób matka Jezusa – Maryja, pochodziła jednocześnie z rodu kapłańskiego (Lewiego) i z rodu królewskiego (Dawida). Bardzo długo, bo przez dwadzieścia lat rodzice Maryi byli bezdzietni, doznając z tego powodu wielu upokorzeń: brak potomstwa uważano bowiem za hańbę. Wytrwała modlitwa Joachima i Anny została jednak wysłuchana. W wieku 44 lat Anna powiła Maryję. Joachim niedługo cieszył się córką, zmarł, gdy była jeszcze dzieckiem. Anna z kolei dożyła wieku sędziwego, jaśniejąc pobożnością i licznymi cnotami.

Z homilii św. Jana Damasceńskiego o Narodzeniu Najświętszej Maryi Panny: „O szczęśliwi małżonkowie, Joachimie i Anno! Wam dłużne są wszelkie stworzenia. (…) W taki sposób prowadziliście swe życie, aby miłe było Bogu oraz godne Tej, która z was się narodziła. Przez wasze święte i czyste życie wydaliście na świat perłę dziewictwa, (…) wydaliście na świat Córkę doskonalszą od Aniołów, która jest teraz Królową Aniołów. O najpiękniejsza i najsłodsza Dziewico, Córko Adama i Matko Boga! Błogosławieni ojciec Twój i matka! Błogosławione ręce, które Cię nosiły! Błogosławione usta twoich rodziców, okrywające Cię czystymi pocałunkami!” (Homilia 6, fragm.)

Joachim i Anna przez dwadzieścia lat modlili się o potomstwo i mogą być wzorem modlitwy wytrwałej, takiej, która nie traci nadziei, gdy Bóg „nie wysłuchuje” naszych próśb. Wysłuchuje bowiem na pewno, ale spełnia tylko te, które służą naszemu zbawieniu: „modlitwy idą i wracają, i nie ma niewysłuchanej” (Cyprian Kamil Norwid). Nieznany autor z II wieku: „Nie ulegajmy więc zniechęceniu widząc bezbożnych w pomyślności, a sługi Boże w utrapieniu. (…) Nikt spośród sprawiedliwych nie otrzymał natychmiastowej odpłaty, ale czekał na nią. Gdyby Bóg natychmiast wynagradzał sprawiedliwych, mielibyśmy do czynienia z rodzajem handlu, w którym nie byłoby miejsca na uwielbienie. Nasza świętość byłaby pozorna, gdyż w rzeczywistości podążalibyśmy za natychmiastową korzyścią, a nie za pobożnością”.

Był taki spektakl „Drewniany talerz” Edmunda Morrisa. Historia dziadka, który mieszkał z rodziną. Trochę zrzędził, ale fizycznie był sprawny. Czasem tylko rozlał zupę albo stłukł talerz. Dali mu więc taki drewniany, nietłukący. Po jakimś czasie, mimo wszystko, postanowili umieścić go w domu starców. Chciał zabrać z sobą ten talerz, ale wnuczka, z którą był związany, prosiła, aby jej go zostawił: „na pamiątkę, bym wiedziała, co mam zrobić z rodzicami, gdy się zestarzeją”.

Trwają wakacje. W górach lub nad morzem szukamy sił i schronienia przed upałami. W naszych domach pozostają na ogół jedynie dziadkowie. Ci mniej sprawni oddawani są czasem do hospicjów „na przechowanie”. I właśnie teraz, w samym środku lata, w osobie Joachima i Anny, Kościół proponuje nam pewien ideał życia rodzinnego, przykład zdrowych obyczajów i rodzinnych relacji. Daje nam ich jako wzór, ale także jako… rachunek sumienia z naszego szacunku i miłości względem starszych.

Ks. Arkadiusz Nocoń, vaticannews.va/pl ( https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2024-07/patronowie-dnia-swieci-joachim-i-anna-mistrzowie-drugiego-plan.html )

Tagi: patron dniaśw. Joachim i Anna
Poprzedni

W Lusławicach współbrzmieć będzie SKALPEL z Krzysztofem Pendereckim

Następny

Pokażą życie nietoperzy z bliska. „Otwarte Wrota Krainy Podkowca” zapraszają [ZDJĘCIA]

ZOBACZ RÓWNIEŻ

fot. materiały prasowe
AKTUALNOŚCI

‘Sacré Coeur’ – film dla wierzących i wątpiących

4 lutego 2026
fot. freepik / zdjęcie ilustracyjne
AKTUALNOŚCI

Coraz więcej osób wymaga opieki długoterminowej. Czy ZOL-e staną się naszą przyszłością?

4 lutego 2026
fot. archiwum RDN
RELIGIA

Zmarł śp. Ks. mgr Stefan Michalski – emerytowany proboszcz parafii Piotrkowice

3 lutego 2026
na zdjęciu: zastępca dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej ks. dr Tomasz Atłas
AKTUALNOŚCI

’1,5 procent Twojego podatku to 100 procent serca’. Caritas prosi o wsparcie

3 lutego 2026
fot. Przemysław Rura
AKTUALNOŚCI

Katedralny Dzień Seniora. Spotkanie pokoleń

2 lutego 2026
RELIGIA

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: W trudnych czasach nie możemy ulegać pokusie wycofania się

2 lutego 2026
AKTUALNOŚCI

Modlitwa, służba i obecność tam, gdzie potrzeba najbardziej – tak na co dzień żyją osoby konsekrowane

2 lutego 2026
AKTUALNOŚCI

Świeca na trudne chwile. Dziś święto Matki Bożej Gromnicznej

2 lutego 2026

NAJNOWSZE

fot. zdjęcie ilustracyjne

Pożar domu pod Tarnowem. Poszkodowany mężczyzna

20:08

Biczyce Dolne: Samochód uderzył w bariery energochłonne. 2 osoby pod wpływem alkoholu

17:05

Policyjna akcja z dronem w Nowym Sączu. Posypały się mandaty

17:05

Zabezpiecz dom. Ferie to czas zwiększonej aktywności przestępców

17:05

Obywatel Sri Lanki nielegalnie przebywał w Polsce. Zatrzymany w Nowym Sączu

17:05

Tafla lodu pokryła całe Jezioro Rożnowskie. Gmina apeluje o ostrożny wypoczynek nad wodą [WIDEO]

17:05

Młoda mistrzyni boksu doceniona na szczeblu powiatowym

15:03

Kiedy koniec inwestycji kolejowej w Nowym Sączu i okolicach? Będą jeszcze utrudnienia [ZDJĘCIA]

15:03

Droga zima. Samorządom kurczą się środki na utrzymanie dróg

15:03

Strażacy i ratownicy WOPR ostrzegają. Nie należy chodzić po zamarzniętych jeziorach, rzekach i stawach

15:03

NIE PRZEGAP

fot. zdj. ilustracyjne

Tragiczny finał poszukiwań turysty z Nowego Sącza. GOPR przekazał smutne wieści

21 stycznia 2026
fot. archiwum RDN Nowy Sącz

200 pakietów startowych rozeszło się w 5 minut. Trwają zapisy na Bieg Tropem Wilczym

30 stycznia 2026

Mniej pieniędzy dla Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Sączu. Co z programami dla bezrobotnych?

26 stycznia 2026
RADIO KATOLICKIE
UN PAPIESKI
UNS
AKCJA KATOLICKA
BIBLOS
KULTURA TARNÓW
SRK
CARITAS
KANA
ITER
Małopolska
AKADEMIA TARNOWSKA

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj