Ten przykład pokazuje jak ważne są wyjazdy polskich lekarzy, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z personelem medycznym afrykańskich szpitali.
W polskim szpitalu misyjnym w Bagandou, w Republice Środkowoafrykańskiej, który prowadzi Diecezja Tarnowska, lekarz Prince Mboka przeprowadził samodzielnie bardzo trudną operację przetoki pęcherzowo-pochwowej.
– Jest on zdolnym lekarzem, który wykazuje naprawdę imponujące zdolności chirurgiczne – ocenia Izabela Cywa z Krynicy – Zdroju, która przed laty była dyrektorem tego szpitala, cały czas z nim współpracuje i prowadzi projekty medyczne.
– Lekarz Prince Mboka wykonał bardzo trudną operację. W Polsce przeprowadza się ją zazwyczaj z asystą innych specjalistów. On jest jedynym lekarzem w Bagandou. W zeszłym tygodniu miał pacjentkę z ogromnym problemem, z przetoką pęcherzowo- pochwową. To młoda dziewczyna, a przetoka powstała po porodzie. W warunkach kraju tropikalnego z taką przetoką wiąże się bardzo dużo innych problemów m.in. dużo zakażeń, są problemy z innymi ciążami. Jesteśmy bardzo dumni z Princea, bo zrobił coś niesamowitego.
Lekarz był w stanie przeprowadzić zabieg, ponieważ został przeszkolony przez zespół polskich specjalistów, którzy rok temu brali udział w misji medycznej w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej.
– W Republice Środkowoafrykańskiej jest tylko 16 ginekologów na 3 miliony kobiet. Oni są tylko w stolicy. Lekarz Prince Mboka nie ma specjalizacji, ale ma duże zdolności chirurgiczne i pięknie nauczył się wykonywać operacje ginekologiczne. Uczyły go ginekolog- położnik dr n. med. Anna Paczkowska i ginekolog- położnik dr n. med. Martyna Siąkowska, które w ubiegłym roku były w szpitalu w Bagandou. Ponadto dr Anna Paczkowkska zainteresowała tym przypadkiem prof. dr hab. n. med. Ewę Barcz z Warszawy. To ona doradzała lekarzowi z Afryki jak powinien wykonać tę operację.
W 2023 r. w szpitalu w w Bagandou był także anestezjolog lek. Radosław Sońta.
Podczas misji medycznej w Republice Środkowoafrykańskiej lekarze przeprowadzali operacje, przy których towarzyszył im lek. Prince i mógł uczyć się, jak samodzielnie wykonywać zabiegi.
Polscy lekarze przeszkolili również Princa z obsługi USG, które przywieźli z Polski i zostawili je na miejscu. Taki sprzęt jest kluczowy w diagnozowaniu pacjentek i przygotowaniu ich do zabiegu.
Wyjazd polskich lekarzy, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z personelem medycznym afrykańskich szpitali to projekt realizowany dzięki współpracy Diecezji Tarnowskiej i Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio z Poznania.