Do 2 sierpnia w tarnowskich szkołach ponadpodstawowych trwa rekrutacja uzupełniająca. Kilka dni temu szkoły ogłosiły listy przyjętych, a także kandydatów niezakwalifikowanych. Ze względu na duże zainteresowanie i wysoką punktację kandydatów, w Tarnowie utworzono dodatkowo 11 oddziałów (7 w liceach i 4 w technikach). To o ponad 330 dodatkowych miejsc.
– Do naboru początkowo przygotowanych było 44 oddziały. Po rozpoczęciu prac nad symulacją przydziału okazało się, że chętnych z dobrymi punktami jest znacznie więcej niż przyjęliśmy. Prezydent podjął decyzję o otworzeniu dodatkowych 11 oddziałów. W sumie skończyło się na 55 oddziałach naborowych dla prawie 1500 kandydatów. Dodatkowe oddziały zostały otworzone w I, III i IV LO. To klasy biologiczno-chemiczne. Ponadto klasa biologiczno-angielska w V LO, a także matematyczno-angielska w I LO, klasa językowa z językiem włoskim w IV LO oraz oddział o profilu kryminalnym w XVI LO
– mówi dyrektor Wydziału Edukacji w tarnowskim magistracie Aneta Abram.
Zmiany są także w technikach.
– Udało nam się również otworzyć całościowe klasy, początkowo planowane jako połówki dwuzawodowych klas. Te zwiększenia dotyczyły zawodów: elektryk i programista w Zespole Szkół Technicznych, technik budownictwa i technik aranżacji wnętrz w Zespole Szkół Budowlanych, mechatronik i programista w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, technik pojazdów samochodowych i technik usług fryzjerskich w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych.
Czy na dziś są jeszcze wolne miejsca? Trzeba o to pytać w szkołach.
– Na dzień zamknięcia tej rekrutacji podstawowej i otworzenia rekrutacji uzupełniającej pokazało nam 51 miejsc w liceach, 15 miejsc w technikach i 7 miejsc w szkołach branżowych. Są to miejsca, które się wygenerowały, ponieważ uczniowie zakwalifikowani nie potwierdzili woli kontynuacji nauki w tych klasach, do których zostali przydzieleni. Te miejsca znikają z dnia na dzień. Dzieci chodzą, szukają. Na dzień dzisiejszy myślę, że jakieś pojedyncze jeszcze miejsca są. Trzeba o to pytać i weryfikować u dyrektorów szkół.
Jeśli jakiś uczeń zrezygnuje ze swojego miejsca, będzie się można o nie ubiegać do 2 sierpnia.
Dyrektor I LO w Tarnowie Małgorzata Dulęba–Szpala mówi, że ponad 190 uczniów chciało się dostać do tej szkoły z terenu miasta i okolicznych miejscowości.
– Przyjmiemy ponad 150 uczniów. Będzie to 6 oddziałów. W tym roku mamy mniejsze klasy, a niektóre ( większe) będą liczyły po 28 osób ze względu na wysoką liczebność i preferencje, bo było bardzo dużo chętnych do naszej szkoły. Wychodzimy naprzeciw wyborom uczniów i za zgodą organu prowadzącego udało nam się zwiększyć tę liczebność.
Ten rocznik jest tzw. pustym rocznikiem. Po reformie oświaty dotyczącej sześciolatków z 2014 roku, przez dwa ostatnie lata do szkół wchodziły podwójne roczniki. Teraz to 1/3 uczniów mniej w porównaniu do minionego roku.