Radni powiatu tarnowskiego nie zgadzają się z proponowanymi koncepcjami wschodniej obwodnicy Tarnowa i oczekują zmian w dalszych pracach nad jej przebiegiem. Wobec tego podczas ostatniej rady powiatu tarnowskiego przyjęli rezolucję, w której zawarli swoje uwagi. Dokument jest skierowany do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Starosta tarnowski Jacek Hudyma podkreśla, że rezolucja to poparcie głosu mieszkańców i włodarzy gmin Tarnów, Skrzyszów i Lisia Góra, którzy protestują przeciwko czterem wariantom drogi.
– Chcemy się utożsamiać z protestami i niezgodą tych trzech samorządów w sprawie przedstawionych czterech koncepcji nowej obwodnicy Tarnowa. Nie wiem, kto był inicjatorem tej zmiany, ponieważ już bardzo mocno był zaawansowany projekt tej obwodnicy, dotyczący odsunięcia jej od szczególnie mocno zurbanizowanych terenów. Czyli przesunięcie jej w stronę Pilzna. Teraz powrócono do koncepcji, które niestety bardzo mocno ingerują w tereny tych trzech gmin. Dlatego, jako powiat tarnowski, utożsamiając się z protestami, podjęliśmy rezolucję.
Według nowego, wstępnego projektu, tzw. wschodnia obwodnica Tarnowa miałaby zaczynać się na nowym węźle autostrady A4 w Zaczarniu w gm. Lisia Góra, następnie przebiegać między Wolą Rzędzińską i Jodłówką Wałki, a później łączyć się z tzw. 'starą czwórką’ między Ładną a Pogórską Wolą w gminie Skrzyszów.
To budzi obawy wśród mieszkańców m.in. ze względu na możliwe wyburzenia domów, hałas i zanieczyszczenie smogiem.
Rada powiatu tarnowskiego w rezolucji zawarła także sugestię innego przebiegu planowanej drogi.
– Żeby coś negować, to trzeba mieć jakąś kontrpropozycję. Nasza jest taka, żeby utrzymać ten kierunek projektowania, czyli przesunięcie tej obwodnicy w kierunku Pilzna, bo będzie to na terenach niezurbanizowanych i nie będzie się to wiązało z dużą liczbą wyburzeń.
– dodaje starosta tarnowski.
Zarówno wójt gminy Lisia Góra jak i gminy Tarnów przekonywali na antenie RDN Małopolska, że najlepszym rozwiązaniem byłoby poprowadzenie ewentualnej obwodnicy na granicy województw małopolskiego i podkarpackiego. Z kolei wójt gminy Skrzyszów mówił, że najlepszy byłby powrót do pierwotnej koncepcji obwodnicy, która już od lat była procedowana i uzyskała decyzję środowiskową, czyli tej która miała przebiegać na granicy miasta Tarnowa i Woli Rzędzińskiej.
Cały czas trwają dyskusje w tej sprawie. Mieszkańcy i samorządy swoje uwagi mogą zgłaszać do GDDKiA za pośrednictwem ankiety. Czas na wysyłanie ankiet mija 31 lipca. Znaleźć je można TUTAJ
Jest nowy pomysł na wschodnią obwodnicę Tarnowa. Mieszkańcy protestują