Prędkość, prowadzenie po spożyciu alkoholu czy jazda bez włączonych świateł – co może nas zaskoczyć w podróży za granicą?

6f27b463 fbff 4b3d bd0e 9500930927d4

Przed wyjazdem na wakacyjny wypoczynek sprawdźmy, jakie przepisy ruchu drogowego obowiązują w danym kraju – przypomina asp. sztab. Paweł Klimek z KMP w Tarnowie.

Policjant zwraca uwagę, że w niektórych państwach pewne rzeczy w trasie mogą nas mocno zaskoczyć. Każde państwo reguluje przepisy dotyczące m.in. wyposażenia pojazdu, dozwolonej prędkości czy prowadzenia po spożyciu alkoholu.

Przykładowo, kiedy w Polsce alkomat kontrolowanego kierowcy musi pokazać 0,00 promila, w Słowenii, Grecji, Bułgarii, Austrii czy we Włoszech dopuszczalne jest już 0,5 promila. Różnice można dostrzec też choćby w obowiązku posiadanych zapasowych żarówek czy kamizelki odblaskowej – wymienia oficer prasowy tarnowskiej policji Paweł Klimek.

– Tutaj w zależności od tego, co kraj to obyczaj, ale powinniśmy mieć tyle kamizelek odblaskowych, co miejsc w samochodzie. Jeżeli w samochodzie jest pięć miejsc, to powinniśmy mieć pięć kamizelek odblaskowych po to, żeby każda osoba, która będzie musiała opuścić pojazd, żeby tą kamizelkę sobie założyła. To nie jest nasz wymóg, tylko to jest nasze bezpieczeństwo i pamiętajmy, schowajmy się nie na autostradzie, nie na samochodzie, tylko poza nią.

Paweł Klimek dodaje, że warto mieć w samochodzie też dobrze wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy. Choć prawo nie we wszystkich europejskich państwach wymaga, by była ona elementem wyposażenia pojazdu, to zdaniem policji może być niezbędna w razie jakiegokolwiek zdarzenia, nie tylko drogowego.

– Zadbajmy, aby w tej apteczce były podstawowe rzeczy, które będą nam niezbędne i konieczne w czasie wypadku, rany, jakiejkolwiek innej sytuacji, która zagraża naszemu zdrowiu, miejmy w apteczce plastry, bandaże, nożyczki.

Obowiązku posiadania takiej apteczki w samochodzie nie ma m.in. w Rumunii czy we Włoszech.

Różnice można zauważyć także w dozwolonej prędkości w poszczególnych krajach. Przykładowo drogą ekspresową w Chorwacji, Słowacji czy Austrii pojedziemy 130 km/h, podczas gdy na ekspresówce w Grecji, Czechach czy w Słowenii będzie ograniczenie prędkości do 110 km/h, a w Bułgarii możemy jechać drogą ekspresową z maksymalną prędkością do 90 km/h.

Całą tabelkę, zawierającą przepisy ruchu drogowego obowiązujących w krajach najczęściej odwiedzanych przez Polaków w wakacje:

KLIKNIJ TUTAJ

Opracował ją podkom. Tomasz Marek z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Tarnowie.

Exit mobile version