Będzie nowy abonament w strefie płatnego parkowania w Tarnowie dedykowany rodzinom zastępczym. Radni miejscy jednogłośnie przyjęli rozwiązania ułatwiające im poruszanie się i parkowanie w mieście.
Jak mówi dyrektor Centrum Usług Społecznych w Tarnowie Dorota Krakowska, to rozwiązanie ma być formą zachęty i wsparcia dla osób, które podejmują się wysiłku bycia rodziną zastępczą.
– Pan prezydent i rada miejska wzięli pod uwagę to, że te pakiety będą powodowały to, że nasi mieszkańcy będą chętniej pytali, czy warto zostać rodziną zastępczą. Dlaczego? Ponieważ bycie rodziną zastępczą to praca 24 godziny na dobę, ale też w ciągu dnia trzeba się poruszać swoim samochodem razem z dziećmi do szkół, placówek leczniczych, przedszkoli czy żłobków. Tak naprawdę rodzina zastępcza pracuje i porusza się. To jest duże odciążenie dla rodziny, która musiała płacić za parkowanie. Myślę, że to będzie jeden z pierwszych pakietów, które będą dedykowane dla naszych rodzin zastępczych.
Nowy pakiet 'R’ przeznaczony dla rodzin zastępczych wejdzie w życie 1 sierpnia 2024 roku. Będzie uprawniał do postoju na wszystkich miejscach w strefie płatnego parkowania, wyznaczonych do parkowania. Roczna opłata za ten pakiet wyniesie 60 zł.
– Dotyczy on wyłącznie rodzin zastępczych. Maksymalnie każda rodzina może otrzymać dwa abonamenty, czyli po jednym na każdego rodzica. My będziemy wydawać te abonamenty w oparciu o decyzję, którą wydaje starosta, czyli w naszym przypadku prezydent miasta Tarnowa. Abonament nie będzie na okaziciela, tylko na konkretny samochód, więc będzie tam wpisana konkretna rejestracja
– wyjaśnia dyrektor Targowisk Miejskich Jacek Chrobak.
Abonament będzie obowiązywał przez rok kalendarzowy. Ubiegać się o niego będą mogły wyłącznie osoby zameldowane w Tarnowie na pobyt stały albo osoby zameldowane na pobyt czasowy, o ile posiadają równocześnie aktywną Tarnowska Kartę Miejską Premium.
Wprowadzenie abonamentu parkingowego dla rodzin zastępczych to dopiero jeden z pierwszych pomysłów, jakie tarnowski magistrat planuje wdrożyć, by po pierwsze w pewnym sensie ulżyć rodzinom zastępczym, a po drugie – bardziej zachęcić innych do zaangażowania się w taką pomoc potrzebującym dzieciom.
– Zastanawiamy się z panem prezydentem nad wprowadzeniem tarnowskiej karty dla rodzica zastępczego. Tak, jak teraz mamy Kartę Tarnowskiego Seniora, mamy Kartę Dużej Rodziny, to ich pokłosiem chcemy takie coś stworzyć. Mam nadzieję, że jeśli chodzi o rodzicielstwo zastępcze, to przedsiębiorcy, zakłady, firmy będą bardziej otwarte. Mogę powiedzieć, jako dyrektor CUS, współpracując z innymi miastami, na przykładzie Wałbrzycha, że takie rozwiązanie bardzo ładnie zostało wzięte pod uwagę przez rodziny i ich przybyło, dlatego mam nadzieję, że i w Tarnowie tak będzie
– przekazuje Dorota Krakowska.
Obecnie w Tarnowie funkcjonuje 81 rodzin zastępczych, które pod swoją opieką mają około 120 dzieci. To jest jednak niewystarczająca liczba, bo wciąż potrzeba nowych osób, które będą chciały się zaangażować. Aktualnie 'na już’ w mieście potrzeba jest kolejnych 20 rodzin zastępczych.
W związku z tym, że w regionie brakuje rodzin zastępczych, dzieci często muszą trafiać do tego typu instytucji mieszkających w całej Polsce, nierzadko oddalonych od Tarnowa o setki kilometrów.