Małgorzata Broda jest jedną z 10 osób, które na Zamku Królewskim w Warszawie prezentowały się już przed członkami kapituły tego plebiscytu. Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Nowym Sączu jest od lat związana z różnego rodzaju inicjatywami na rzecz kultury.
Mimo, że językiem polskim włada wybitnie jako filolog, poetka, niejednokrotnie konferansjer, a w przeszłości także w roli dziennikarki radiowej, nominacji do takiego tytułu się nie spodziewała.
– Szczere, ogromne zaskoczenie. Zaraz za tym fala radości i wzruszenia, bo na prawdę ważne jest dla mnie piękno języka polskiego i zawsze było. Już ten etap jest cudowną nagrodą, czymś co mnie też bardzo zobowiązuje. Będę się starała, bo my jesteśmy takimi rzemieślnikami, którzy starają się w tej kuźni być dobrzy.
Głosowanie na Mistrza Mowy Polskiej obywa się na dwa sposoby. Jedną nagrodę przyznaje jury, a drugą ludzie. Na swoich faworytów możecie oddawać głosy do 12 września.
Nominowani do tytułu Mistrza Mowy Polskiej 2024 zostali: Małgorzata Broda, Katarzyna Kasia, Henryk Sawka, Magdalena Smalara, Krzysztof Jasiński, Jakub Porada, Maciej Miecznikowski, Teresa Drozda, Ewa Kasprzyk, Piotr Polk.
Dodajmy, że w tej ogólnopolskiej akcji chodzi nie tylko o wybór osób, które w wybitny sposób posługują się językiem polskim. Cel to także promocja czystości języka ojczystego.
Pierwsza gala wręczenia nagród odbyła się w 2001 roku. Wśród laureatów są m.in. Gustaw Holoubek, Jeremi Przybora, Anna Dymna, Wojciech Młynarski czy Jacek Cygan.