Pięć gotyckich rzeźb z kolekcji Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie doczeka się konserwacji. Dzięki dotacji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu 'Wspieranie działań muzealnych 2024” renowacji poddane zostaną najcenniejsze obiekty wyróżniające się zarówno najdawniejszym czasem powstania, jak i unikalnością przedstawień ikonograficznych.
W ramach projektu konserwacji poddane zostaną:
'Madonna z Dzieciątkiem’ z Zawady (3 ćw. XIV w.) – wyjątkowe przedstawienie Madonny z Dzieciątkiem trzymającym księgę. Rzeźba ta ma burzliwą historię; została skradziona w 1940 roku przez nazistów. Wraz z innymi cennymi obiektami, w tym zaginioną do dziś rzeźbą Św. Anna Samotrzecia z ok. 1490 r. z Olszyn k. Wojnicza – dziełem samego Wita Stwosza, została wywieziona na tereny Trzeciej Rzeszy. Została odnaleziona w 1945 roku w Cieplicach na Dolnym Śląsku i powróciła do muzeum.
'Święty Biskup’ z Zawady (ok. 1350-1360) – jedna z najstarszych rzeźb w kolekcji Muzeum, reprezentująca styl gotycki.
'Madonna z Dzieciątkiem’ z Małej (1450-1460) – rzeźba, która ostatni raz była konserwowana w latach 60. przez profesora Mariana Paciorka w ramach pracy dyplomowej, znanego z ogromnego wpływu na rozwój dziedziny konserwacji drewnianych obiektów zabytkowych. Materiały użyte podczas poprzedniej konserwacji uległy degradacji, co wymaga ponownej renowacji, aby rzeźba mogła znów cieszyć zwiedzających swoim pięknem.
'Pieta’ z Wojnicza (początek XIV w.) – jedna z najstarszych rzeźb gotyckich w kolekcji Muzeum, prawdopodobnie jedna z najstarszych zachowanych rzeźb gotyckich z terenów Małopolski. Figura ta przedstawia Chrystusa w formie dziecka (typ Pieta Corpusculum) i jest często cytowana w literaturze naukowej.
'Chrystus Ukrzyżowany’ z Poręby Radlnej (XVI w.) – późnogotycka figura Chrystusa Ukrzyżowanego, która również należy do cennych obiektów w naszej kolekcji.
Kwota dotacji to 85 tys. zł, a całkowita wartość zadania to 111 tys. złotych.