Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. W nowym roku szkolnym zaplanowano w Tarnowie prawie tysiąc sto miejsc dla uczniów kończących ósmą klasę. Oznacza to, że w liceach otworzą się 24 oddziały, w szkołach branżowych cztery, a w technikach 16. W sumie to 44 oddziały.
– Każdy kandydat ma prawo wybrać trzy szkoły i w każdej z wybranych szkoły dowolną liczbę ewentualnych oddziałów. Kto znajdzie miejsce to zobaczymy ile kandydaci będą mieć punktów i jak te listy rankingowe, czyli chętnych do danej klasy się poukładają. To jest specyficzny rocznik, bo tak naprawdę w porównaniu do naboru poprzedniego to jest jedna trzecia ewentualnych kandydatów. Utworzyliśmy też proporcjonalnie liczbę oddziałów w szkołach średnich. Dyrektorzy przedstawili propozycje naborowe i dało nam to łącznie 44 odziały naborowe na około 1100 dzieci
– mówi dyrektor Wydziału Edukacji w tarnowskim magistracie Aneta Abram.
Fachowcy radzą, aby dobrze zastanowić się nad wybieranym kierunkiem.
– Ze względu na mniejsza liczbę chętnych, która może być i chęć większej liczby kierunków uruchomionych utworzyliśmy te odziały z założeniem, że będą to klasy dwudziestoczteroosobowe. Wiąże się to z tym, że będzie mniejsza możliwość ewentualnej zmiany kierunków dla ucznia, bo nie będziemy mogli zwiększyć liczebności tej klasy ponieważ to wszystko wtedy nam się ekonomicznie rozsypuje. Dwudziestoczteroosobowe klasy po prostu nie dzielą się na oddziały i w związku z tym mogliśmy ich utworzyć więcej do naboru.
Ten rok jest końcem reformy sześciolatków, zauważa Aneta Abram.
– Poprzednie dwa lata były kumulacją dwóch roczników. Dwa razy po półtora rocznika, a ten rok jest tak naprawdę rokiem pustym. Tutaj do szkół średnich idą dzieci wówczas odroczone bądź chętne jako sześciolatki. Gdyby tych dzieci nie było to w ogóle nie byłoby naboru do szkół średnich w tym roku, bo to jest pusty rocznik naborowy.
Nabór prowadzony jest elektronicznie. Ósmoklasiści ze szkół tarnowskich mogą zalogować się loginami i hasłami, które otrzymali w swojej szkole podstawowej. Uczniowie z innych szkół muszą samodzielnie założyć konto.
Wnioski wraz z dokumentami można składać do 4 lipca, a w przypadku oddziałów, do których obowiązuje sprawdzian kompetencji językowych lub prób sprawności fizycznej, do 27 maja do godz. 15.
Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty będzie można dołączyć do wniosku od 11 do 15 lipca do godziny 15.
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 16 lipca, a postępowanie uzupełniające prowadzone będzie od 17 lipca do 2 sierpnia w sposób tradycyjny.