Cztery superkomputery znajdujące się w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie znalazły się w rankingu TOP500 najszybszych superkomputerów na świecie.
Tegoroczny ranking został przedstawiony podczas międzynarodowej konferencji w Hamburgu. Najwyżej sklasyfikowaną jednostką jest Helios GPU, który zajmuje 55. miejsce w rankingu i jest jednocześnie to najszybszy superkomputer w Polsce. Kolejna jest Athena, sklasyfikowana na 177. pozycji. W rankingu ponadto znalazły się jeszcze Helios CPU (305. miejsce) oraz Ares (444. miejsce).
Helios GPU oprócz tego, że jest najszybszym superkomputerem w Polsce, to jeszcze znalazł się na 3. miejscu światowego rankingu Green500, który odnosi się do najefektywniejszych energetycznie tego typu jednostek.
Cztery superkomputery pracują w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Dyrektor jednostki prof. Kazimierz Wiatr w rozmowie z RDN Małopolska podkreśla, że to ogromne wyróżnienie nie tylko dla uczelni, ale i całej polskiej nauki.
– Pamiętam, i wydaje się, że to było całkiem niedawno, kiedy naszym marzeniem było, żeby choć jeden superkomputer z Polski był na liście TOP500 najszybszych superkomputerów świata. No a tym razem są tam cztery superkomputery z Cyfronetu. Przy czym jest też ogłaszana lista Green500, która mówi o tym, jak najbardziej ekologoczny jest superkoputer. I w tej kategorii Cyfronetowy krakowski Helios uplasował się na 3. pozycji na świecie. To jest rzecz bez precedensu. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, że z jednej strony jesteśmy takim ambasadorem Polski, bo pokazujemy to, że Polska potrafi, a z drugiej strony wszystkie superkomputery Cyfronetu liczą dla nauki polskiej, a także dla innowacyjnej gospodarki. Dlatego możemy się cieszyć z tego, że polscy naukowcy mają świetne, na światowym poziomie narzędzie do pracy.
Jak informuje na stronie internetowej Cyfronet, Helios posiada 35 PFLOPS teoretycznej mocy obliczeniowej, ponad 108 tysięcy rdzeni obliczeniowych, 460 TB pamięci operacyjnej i 18 PB pojemności systemów dyskowych, które łącznie oferują wydajność niemal 2 TB/s. Jego instalacja zakończyła się w grudniu 2023 roku.
– Helios jest wyposażony w nieprawdopodobnie supernowoczesne procesory GPU, czyli procesory graficzne ogólnego przeznaczenia firmy NVIDIA. Nazywają się Grace Hopper. Pierwsza dziesiątka superkomputerów na świecie używa tych mikroprocesorów. One są głównie przeznaczone dla potrzeb sztucznej inteligencji. Sumaryczna moc obliczeniowa Heliosa to 35 PFLOPS, to ogromna szybkość. Natomiast dla potrzeb sztucznej inteligencji to jest prawie 100-krotnie więcej
– przekazuje prof. Kazimierz Wiatr.
Zdaniem dyrektora krakowskiego Cyfronetu AGH, ich superkomputery są używane w wielu dziedzinach nauk i przyczyniły się już do wielu odkryć.
– Na pewno chemia, biologia, medycyna, farmacja – to są te najbardziej 'obliczeniożerne’ sprawy. Oczywiście też fizyka czy fizyka wysokich energii. W zasadzie nie ma dziedziny, gdzie by tego zastosowania nie było. Na pewno wiele leków powstało na komputerach Cyfronetu. Tutaj mamy tzw. badania in silico, czyli zamiast przeprowadzać eksperymenty w 'realu’, jak to się dzisiaj potocznie mówi, to można je wykonywać w komputerze. Tam są zamodelowane wszystkie atomy, cząsteczki, oddziaływania międzyatomowe i można projektować nowe związki chemiczne, a także badać ich własności. Potem to się oczywiście potwierdza eksperymentami praktycznymi.
Światowy ranking TOP500 najszybszych superkomputerów jest publikowany dwa razy w roku. Najpierw na przełomie maja i czerwca, a następnie w listopadzie.