Tarnów stał się zieloną wyspą na tle mapy całej Małopolski pod względem czystości powietrza.
Jak wynika z badań Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w zeszłym roku miasto Tarnów miało najczystsze powietrze na tle województwa.
– Jeżeli chodzi o benzoalfapiren, całe województwo jest na czerwono, a jest taka mała zielona plamka, to jest Tarnów i jesteśmy tutaj tym miejscem, gdzie w roku ubiegłym w Tarnowie stwierdzono osiągnięcie docelowej jakości powietrza, jeżeli chodzi o benzoalfapiren, czyli 1 nanogram na metr sześcienny, jest to bardzo ostra norma, niskie stężenie i w Tarnowie zostało to dotrzymane.
– mówił radiu RDN Małopolska dyrektor wydziału ochrony środowiska w tarnowskim magistracie Marek Kaczanowski.
W Tarnowie wszystkie pozostałe wskaźniki zanieczyszczeń, które są mierzone na stacjach monitoringu państwowego jakości powietrza, m. in. pyły zawieszone, metale ciężkie, tlenki azotu, dwutlenek siarki, wszystkie te wskaźniki lokują Tarnów w klasie A, czyli najwyższej, która powinna być.
Jak dodaje dyrektor wydziału ochrony środowiska w Tarnowie, wpływ na jakość powietrza ma wiele czynników.
– Poza niską emisją z palenisk domowych, wchodzi także komunikacja. Około 20% zanieczyszczeń w tej chwili w Tarnowie pochodzi ze środków komunikacji, ważne jest, żeby te nasze pojazdy były na tyle sprawne, żeby nie emitowały nadmiernych stężeń zanieczyszczeń. Takie prozaiczne działania jakby się mogło wydawać, ale korzystanie z dmuchaw do liści, do czyszczenia chodników czy placów, powodują unoszenie się pyłu i d razu widać to na miernikach jakości powietrza.
Dwie stacje monitoringu państwowego znajdują się na terenie Akademii Tarnowskiej, przy ul. Sitki w Tarnowie, a także na osiedlu Jasnym w Tarnowie. Stacje działają też na terenie Przedszkola Publicznego nr 8 w Tarnowie i Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 11 w Tarnowie.
Na jakość powietrza ma także wpływ to, czym ogrzewamy nasz dom. W Tarnowie działa jeszcze około tysiąca kotłów pozaklasowych i poniżej trzeciej klasy.