Koncert muzyki renesansu i romantyzmu zabrzmi w tarnowskiej katedrze z okazji obchodzonej w tym roku rocznicy 500-lecia Domu Mikołajowskiego. Przed melomanami zaprezentują się Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses oraz soliści z Filharmonii Krakowskiej Magdalena Drozd – sopran, Aleksandra Kalicka – mezzosopran, Dominik Czernik – tenor i Maciej Drużkowski – bas-baryton. Na organach zagra Jakub Kapała.
Jak mówi prowadzący koncert, dyrygent Chłopięcego Chóru Katedralnego 'Pueri Cantores Tarnovienses’ ks. Grzegorz Piekarz, w pierwszej części koncertu zabrzmi muzyka twórców okresu renesansu.
– Jest to niecodzienny koncert ponieważ sam główny motyw to są obchody 500-lecia Domu Mikołajowskich, który już od 500 lat stoi przy tarnowskiej katedrze i dlatego muzyka renesansu zabrzmi w czasie tego koncertu, a więc muzyka z okresu w którym ten dom powstał. Trzysta lat później koło tego domu chodził tarnowski Mozart jak jest nazwany przez prasę z jego czasu Józef Władysław Krogulski.
Jak dodaje. ks. Grzegorz Piekarz, w drugiej części posłuchać będzie można historycznej premiery.
– W tym roku odczytaliśmy Mszę nr VII (F-dur) Józefa Władysława Krogulskiego na chór mieszany, solistów i organy. I po raz pierwszy ta Msza prawdopodobnie zabrzmi w Tarnowie, ponieważ nie było wydanych nut, a po raz pierwszy prawdopodobnie od czasu Krogulskiego, bo nie ma żadnych wzmianek, żeby po śmierci Krogulskiego ta Msza była wykonywana. Będziemy mieć do czynienia z wydarzeniem także historycznym, bo premiera po latach zabrzmi właśnie w Tarnowie Msza (F-dur) Józefa Władysława Krogulskiego.
Koncert muzyki renesansu i romantyzmu odbędzie się w sobotę, 11 maja, w bazylice katedralnej w Tarnowie. Początek o godz. 19.
Radio RDN Małopolska patronuje temu wydarzeniu.
Józef Władysław Krogulski (1815-1842) to tarnowianin, który już w wieku 9 lat zadziwiał swoją grą na fortepianie w takich metropoliach jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Drezno, Lipsk, Berlin czy w Lwów i Kijów. Szybko został tez okrzyknięty 'polskim Mozartem’.
Zmarł bardzo wcześnie – w Warszawie – w 26 roku swego życia zaraziwszy się gruźlicą. Mimo krótkiego życia pozostawił po sobie ok. 100 utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych. W swoim dorobku kompozytorskim ma też 10 mszy, z których większość nadal jest w rękopisach.