Różne aspekty ludowej religijności i wierzeń związanych Maryją będzie można obejrzeć także na obrazach i oleodrukach w Tarnowie. Niektóre z nich będą udostępnione po raz pierwszy.
Muzeum Etnograficzne w Tarnowie zaprasza na wyjątkową wystawę pt. 'Kult maryjny w wierzeniach ludowych’. Już dziś (29.04) odbędzie się wernisaż wystawy w oparciu o zgromadzone w zbiorach liczne eksponaty.
Wśród nich znajdziemy wizerunki maryjne z najważniejszych miejsc kultowych w naszym regionie, m.in. Matki Boskiej Odporyszowskiej, Matki Boskiej Okulickiej, Matki Boskiej Tuchowskiej, czy Matki Boskiej z Zawady k. Dębicy. Najczęściej pojawia się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.
– To jest taki wyznacznik jakby tego, gdzie, dokąd wędrowali pielgrzymi z naszego terenu, bo te obrazy pokazujemy również w pewnych kontekstach, np. we wnętrzu wiejskiej chaty, jako fragment świętej ściany, pokazujemy również przepiękny zwyczaj kapliczek, które w naszym terenie występują bardzo bogato, są to i kapliczki słupowe i domkowe, z różnymi wizerunkami Matki Boskiej, pokazywane na wystawie w postaci takiej jakby wizualizacji przepięknej kapliczki z obrazem o treści ludowej przedstawiającej majówkę
– mówiła kuratorka wystawy, Urszula Gieroń.
Łącznie na wystawie jest 111 eksponatów, w tym większość stanowią obrazy i rzeźby, są też oleodruki, dewocjonalia i elementy wyposażenia wnętrza.
– To, co się kojarzy z religijnością naszego ludu, mianowicie aspekt odpustów i na zrekonstruowanym kramie odpustowym pokazujemy przepiękne wizerunki maryjne, które pojawiały się w licznych miejscach, w sanktuariach i to takie wizerunki, które nawiązują jeszcze do lat dawniejszych, wykonywane różnymi technikami, a przy okazji staramy się odtworzyć taki klimat odpustowy, pokazujemy dawne pieczywo, które się pojawiało, zabawki, które temu też towarzyszyły, oczywiście rożne dewocjonalia, które przy okazji odpustów były sprzedawane
– dodaje Urszula Gieroń.
Wernisaż wystawy w poniedziałek (29.04) o godz. 18.00 w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 10. Obrazy i oleodruki będzie można oglądać tu do końca sierpnia.