Coraz więcej osób potrzebuje wsparcia psychicznego. Często wystarczy rozmowa ze specjalistą, a nieliczni potrzebują hospitalizacji. Centrum Zdrowia Psychicznego działające w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie rozszerza działalność. Ruszył kolejny Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny. Znajduje się on w Dąbrowie Tarnowskiej przy ul. Piłsudskiego 21.
– Ten punkt jest czynny od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00. Jest udzielana profesjonalna pomoc przez psychologa, terapeuty, pielęgniarki środowiskowej albo lekarza psychiatry. Nie często jest jednak potrzebna pomoc lekarza psychiatry, tylko tego zespołu
– mówi dyrektor szpitala św. Łukasza Anna Czech.
Pomoc i wsparcie w kryzysie psychicznym można uzyskać przede wszystkim w Punkcie Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym działającym w Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarnowie przy ul. Lwowskiej 178 A.
To miejsce, które oferuje natychmiastowe i bezpłatne wsparcie. Miesięcznie udziela pomocy prawie 200 osobom.
– To są osoby w poczuciu smutku, rozpaczy, lęku, zamartwiania się, w kryzysach rozwodu, utraty pracy. Zgłaszają się także członkowie rodzin. Osoby, które zauważyły, że ktoś w środowisku nie wie, że ma problem jak postępować z chorymi rodzicami czy z dorosłym dzieckiem, które sprawia problem. Członkowie rodzin, czy osoby ze środowiska osoby doświadczającej kryzysu też uzyskują pomoc. Zgłaszają się również osoby, które mają trudności z poradzeniem sobie ze stresem związanym z mobbingiem w pracy, narzuconą presją oraz trudnościami w szkole
– mówi lek. Ines Szczepańska, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego, specjalista w dziedzinie psychiatrii.
Jeżeli przypadek zostanie uznany za pilny, leczenie rozpocznie się nie później niż 72 godziny od zgłoszenia do punktu.
Oddział dzienny psychiatryczny w szpitalu św. Łukasza też przyjmuje coraz więcej pacjentów. Bardzo rozwinął się Zespół Leczenia Środowiskowego. Pod opieką specjalistów w domach jest 1600 osób. Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarnowie ma także Klub Pacjenta, spotkania odbywają się we wtorki.