Przedstawiciele samorządu i instytucji wspierających osoby niepełnosprawne zdobyli cenne informacje jak jeszcze bardziej rozwijać różne inicjatywy. W Łukowicy spotkał się Małopolski Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej.
Małopolski Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej działa między innymi po to, by wspierać aktywizację zawodową i integrację społeczną osób niepełnosprawnych.
– To zespół specjalistów, dyrektorów instytucji finansowych, ekonomicznych, urzędów i organizacji pozarządowych, który ma na celu swoimi działaniami upowszechniać ekonomię społeczną w Małopolsce
– mówi radna wojewódzka i przewodnicząca komitetu Marta Mordarska.
Jak dodaje, podczas spotkania w Łukowicy przekazywane były informacje jak można dobrze wykorzystywać pieniądze, które pojawiają się w nowej perspektywie dotacji unijnych.
– Właśnie na rzecz wzmacniania osób z różnymi potrzebami, z różnymi rodzajami niepełnosprawności, którzy mają trudniej na rynku pracy. Poprzez modelowanie pewnych postaw, sposobu myślenia, ale też rozwiązań i wdrażania ich chcemy pokazać, że to jest możliwe i dzięki temu wszyscy odnoszą korzyść. Tak, jak dzieje się to w Łukowicy.
W ramach spotkania Małopolskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej uczestnicy odwiedzili też Zakład Aktywności Zawodowej, który działa w budynku Urzędu Gminy Łukowica. Pracuje tu 35 osób niepełnosprawnych.
– To pierwszy zakład w powiecie limanowskim – mówi wójt gminy Łukowica, Bogdan Łuczkowski.
– Dzięki bardzo dobrej współpracy ze Stowarzyszeniem Promyk w Gostwicy, wspólnymi siłami doprowadziliśmy do tego, że 35 osób niepełnosprawnych podjęło pracę, a ich życie zmieniło się o 180 stopni.
Słowa te potwierdza Barbara Mróz, kierownik ZAZ-u w Łukowicy.
– Dając pracę osobom niepełnosprawnym podnosimy ich poczucie własnej wartości, samooceny, sensu życia. To również możliwość uczestniczenia w życiu społecznym i gospodarczym. Oni stają się pełnoprawnymi uczestnikami rynku pracy.
15 pracowników Zakładu Aktywizacji Zawodowej w Łukowicy uczestniczyło wcześniej w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Gostwicy.
– Jest logiczna kontynuacja tego przygotowania z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Dbamy o naszych absolwentów również przez tzw. zajęcia klubowe. Uczestnicy mają możliwość powrotu do warsztatu, by mieć kontakt z terapeutami, psychologiem. Wyjeżdżamy też na koncerty i wycieczki
– wyjaśniła Urszula Potoniec-Mędoń,kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Promyk w Gostwicy.
Dodajmy, że w łukowickim ZAZ-ie wytwarza się między innymi rozpałki do drewna, rękodzieło artystyczne czy materiały reklamowe.