Konfiskata samochodu lub jego równowartości to jedna ze zmian nowego Kodeksu karnego. Zaostrzone przepisy wchodzą w życie 14 marca. W mocy pozostają wszystkie przewidziane za ten czyn dotychczasowe zapisy prawa czyli zagrożenie karą więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat czy kara pieniężna (nawiązka) od 5 tysięcy złotych.
Jak mówi podkom. Tomasz Marek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, kierowcy, którzy mimo bardzo wysokiej zawartości alkoholu we krwi zdecydują się na prowadzenie, stracą swoje auta.
– Wszyscy kierowcy, którzy zostaną zatrzymani na mocno podwójnym gazie czyli wtedy kiedy w organizmie będzie więcej niż 1,5 promila alkoholu albo więcej niż 0,75 mg/l w wydychanym powietrzu. Jeżeli będziemy poruszać się swoim pojazdem z urzędu taki pojazd będzie ulegał przepadkowi. Jeżeli będziemy poruszać się pojazdem z wypożyczalni lub pożyczonym od kogoś to będziemy musieli zapłacić równowartość tego pojazdu względem wartości wpisanej w polisę OC.
Konfiskaty nie będzie w przypadku prowadzenia po alkoholu samochodu służbowego podczas wykonywania czynności zawodowych. Sąd będzie wówczas orzekał nawiązkę w wysokości co najmniej 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.