Zachowajmy zdrowy rozsądek, niezależnie czy robimy zakupy w Internecie czy na targu – apeluje tarnowska policja przed ostatnim przedświątecznym tygodniem.
Okres przedświąteczny to czas szczególnej aktywności przestępców, którzy tylko czekają na okazję do zarobku kosztem innych. Fałszywe ogłoszenia noclegów czy sprzedaży różnych produktów – tego typu aktywności będzie w najbliższych dniach coraz więcej. Z tego powodu funkcjonariusze opublikowali w swoich mediach społecznościowych praktyczne 'porady’ na święta, dotyczące bezpieczeństwa przy robieniu zakupów i nie tylko.
Oficer prasowy tarnowskiej policji asp. szt. Paweł Klimek w audycji Pomagamy i chronimy apelował, by przed dokonaniem zakupów internetowych dokładnie się przyjrzeć ofercie, która nas interesuje, a także nie korzystać z 'super okazji’, czyli np. niespotykanych nigdzie dużych promocji na stronach internetowych niewiadomego pochodzenia.
– Pośpiech przy robieniu zakupów, pośpiech przedświąteczny na pewno nam nie sprzyja. Pamiętajmy o kilku kluczowych kwestiach: zdrowy rozsądek, na pewno brak pośpiechu, spokojne i przemyślane zakupy, zastanowienie się dwa razy czy faktycznie tego potrzebujemy i sprawdzenie, czy dany sklep internetowy faktycznie istnieje. Sprawdźmy opinie, czy ten sklep nie jest od wczoraj, czy ma dużo sprzedaży. Na pewno to będzie bardzo cenne w tym przypadku.
Rozwaga i trzeźwość umysłu jest mile widziana i oczekiwana podczas robienia zakupów bezpośrednio na placach targowych, sklepach, galeriach czy poruszając się do tych miejsc zatłoczoną komunikacją miejską. Tam również mogą grasować przestępcy, którzy wykorzystają chwilę nieuwagi, by pozbawić nas portfela czy kosztowności. Z tego powodu w miejscach handlu można się spodziewać wzmożonych patroli policyjnych, które będą starały się dbać o bezpieczeństwo.
– Zawsze przed świętami będziemy w ten sposób pomagać i chronić. Jeżeli dotrze do nas, albo nas dotknie jakieś przestępstwo czy wykroczenie, to od razu je zgłaszajmy, ponieważ w tym momencie my jesteśmy w stanie bardzo szybko zareagować. Policjanci dostają informację bezpośrednio od dyżurnego. Funkcjonariusze w terenie są i mundurowi i niemundurowi, dlatego mogą działać 'na szybko’, tu i teraz
– mówi asp. szt. Paweł Klimek.
Istotną kwestią jest także odpowiednie przechowywanie pieniędzy, którymi chcemy zapłacić za zakupy. Z tego powodu policjanci zachęcają do płacenia w sposób bezgotówkowy lub rozdzielenia większych sum i umieszczenia ich w różnych miejscach. Jak wskazują, pozostawianie pieniędzy w tylnych kieszeniach nie jest dobrym pomysłem Gdzie zatem najbezpieczniej jest trzymać gotówkę?
– Z przodu na piersi to jest najlepsze miejsce. Tutaj mamy cały czas do nich dostęp i widzimy co się wokół nas dzieje. Chowanie w saszetkach, a później danie jej na plecy powoduje, że możemy się narazić na to, że ktoś nam ją odetnie i wszystkie dokumenty wraz z pieniędzmi znikną. Na pewno rozparcelowanie gotówki w różne miejsca na ciele jest dobrym pomysłem i do tego zachęcam
– dodaje oficer prasowy tarnowskiej policji.
Mundurowi apelują o zwrócenie większej uwagi na dzieci, z którymi udajemy się na zakupy, ponieważ bardzo łatwo może dojść do zgubienia pociech. W takich przypadkach należy jak najszybciej zgłosić fakt do policji czy ochroniarzy, by mogli skutecznie zadziałać. Innym pomysłem jest także włożenie dziecku do kieszeni karteczki z numerem telefonu do rodzica, co w chwili ewentualnego zagubienia również może być bardzo pomocne.
Tarnowska policja zachęca, by parkując samochód przed sklepem czy galerią nie zostawiać w widocznych miejscach wartościowych przedmiotów, a także by nie pozostawiać bez opieki swojego bagażu lub zakupów. Jedną z ważniejszych porad jest to, by pod żadnym pozorem nie wsiadać za 'kółko’ po spożyciu alkoholu.