Tarnowskie seminarium ma relikwie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego – założyciela Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa. Zostały one wprowadzone podczas uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. To święto patronalne uczelni.
Jak mówi wikaria generalna sióstr józefitek siostra Mateusza Ciszewska, św. ks. Zygmunt Gorazdowski troszczył się o każdego człowieka. Sam bardzo pragnął zostać kapłanem.
– Jego święcenia kapłańskie zostały wstrzymane na dwa lata przez chorobę. Wytrwał i modlił się do Boga takimi słowami 'Wszechmogący użycz mi sił, bym spełnić mógł twe posłannictwo a całe życie poświęcę dla dobra bliźnich’. To przepiękna postać. Był wielkim dobroczyńcą.
Uroczystości były także okazją do wdzięczności za 70 lat posługi sióstr józefitek w tarnowskim seminarium. Do Tarnowa przyjechały siostry z różnych zakątków Polski, które przed laty pracowały w seminarium.
W tym gronie są także siostry józefitki Daria i Kinga Śledziona, które są rodzonymi siostrami. Pochodzą z diecezji rzeszowskiej.
– Przyjechałam z Częstochowy, gdzie teraz jestem na placówce a tutaj pracowałam w bibliotece. Miło to wspominam. Jestem cały czas zapraszana na wszystkie uroczystości. – A ja pracowałam w kuchni, dużo było pracy, ale bardzo mi się podobało. Klerycy przychodzili do nas, dziękowali za posiłki, chcieli też przepisy. Pracowała tutaj także nasza ciocia, która była asystentem dentysty, trzymała głowy klerykom przy naprawie zębów.
Siostry józefitki miały przez lata róże funkcje w seminarium. Tak jest także dziś – mówi rektor ks. dr Jacek Soprych.
– Przez 70 lat sporo sióstr podjęło pracę we wspólnocie naszego seminarium. Żyje 61 sióstr. 24 odpowiedziały na nasze zaproszenie. Siostry podejmują swoje obowiązki w kancelarii, rektoracie. Siostra przełożona odpowiada za zaopatrzenie seminarium, więc dbają, żeby niczego nam nie brakowało. Są ogromnym wsparciem modlitewnym, wsparciem cierpienia, które ofiarują w intencji powołań i formacji.
Mszy św. przewodniczył ks. dr Grzegorz Lechowicz wikariusz biskupi ds. zakonnych. Podczas uroczystości patronalnej był także wykład o św. księdzu Zygmuncie Gorazdowskim i przedstawienie 'Lwowski Samarytanin’ w wykonaniu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego.