Musimy się nauczyć reagować i funkcjonalnie zachowywać wobec krzywdy wszystkich ludzi, a dzieci szczególnie, bo siniaki widać, ale one się goją szybciej niż to co pozostaje w psychice dziecka – mówiła w Tarnowie psycholog Liliana Krzywicka z Ogólnopolskiej Rady do Spraw Przeciwdziałania Przemocy Domowej przy Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
W Tarnowie już po raz 12. rozpoczęła się kampania Biała Wstążka, która w tym roku przebiega pod hasłem 'Pomoc dziecku krzywdzonemu’. Ma ona zwrócić uwagę na zjawisko przemocy wobec dzieci oraz zachęcać do zdecydowanej reakcji na zachowania przemocowe.
Jak mówi Liliana Krzywicka, dzieci nie zgłoszą się same po pomoc, to dorośli muszą dostrzec co w swoim zachowaniu chce powiedzieć dziecko.
– Czasami jak nieopatrznie je rozumiemy to myślimy niegrzeczne dzieci, prowokują, nieznośne. Dzieci chcą być posłuszne tylko nie zawsze potrafią, dlatego że dzieci potrzebują uznania osób dorosłych, swoich rodziców i chcą być kochane i jeżeli takie są to naprawdę słuchają swoich rodziców ze względu na więź, a nie ze względu na kary. Dobry rodzic potrafi kochać i postawić granice. Potrafi być autorytetem, ale potrafi też wspierać i to jest klucz do kontaktu i dobrej relacji z dzieckiem.
W Tarnowie, tylko w tym roku, założono ponad 300 niebieskich kart, dodatkowo aktywnych jest około 100 kart założonych w tamtym roku. Tylko 10 procent z nich dotyczy rodzin dysfunkcyjnych, pozostałe obejmują rodziny o dobrym statusie społecznym.
Jak mówi dyrektor Centrum Usług Społecznych w Tarnowie Dorota Krakowska, symptomy dziecka krzywdzonego są rożne.
– Przede wszystkim to jest przemoc psychiczna, która bardzo mocno jest tutaj ukierunkowana na to, żeby zdiagnozować to musimy mieć bardzo duże doświadczenie, ale też patrzymy również na przemoc pod kątem jako świadek. Dziecko jest świadkiem przemocy. W rodzinach bardzo często dochodzi do przemocy pod kątem rozpadu małżeństwa. Dzisiaj przemoc dotyka każdą rodzinę bez względu na status społeczny.
Organizatorem kampanii Biała Wstążka jest Centrum Usług Społecznych w Tarnowie. W akcję włączyła się tarnowska policja.
Inauguracja Tygodnia Białej Wstążki w Tarnowie odbyła się w Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej Zakład Aktywności Zawodowej 'Słoneczne Wzgórze’.
Centrum Usług Społecznych oraz Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej w ramach kampanii zaplanowało wiele wydarzeń. Będą także dyżury psychologa, pracowników zespołu ds. przeciwdziałania przemocy oraz prawnika.
Więcej informacji dotyczących organizowanych wydarzeń można uzyskać w Centrum Usług Społecznych w Tarnowie pod nr telefonu: 14 688 20 77, 14 688 20 78 lub 14 688 20 79, lub na stronie internetowej.
Nie bądźmy obojętni. Zbliża się kolejna kampania Biała Wstążka