Nie ryzykujcie jazdą 'na czołgistę’

370279494 231973146577773 6735982845726830569 n

Niskie temperatury, oblodzone jezdnie, padający śnieg – takie warunki to nie tylko sprawdzian umiejętności dla kierowców, ale również dla ich samochodów. Zima za oknem w pełni, a to oznacza ostatni dzwonek, aby przygotować samochód do takich warunków. Policja przypomina i apeluje, aby zadbać przynajmniej o podstawy, tak aby podróż w trakcie zimy była bezpieczna.

Mundurowi podpowiadają, że wymiana opon na zimę to ważna rzecz, ale nie jedyna, którą trzeba wykonać.

– Sprawdźmy jaki mamy płyn do spryskiwaczy. Jeżeli jest on letni, to wymieńmy go na zimowy, bo tamten nam zamarznie. Posprawdzajmy sobie płyny eksploatacyjne, uzupełnijmy poziom płynu hamulcowego, sprawdźmy ilość oleju. Zadbajmy także o podstawowe przyrządy jak dobrej jakości skrobaczka, żeby nie było problemu z odśnieżeniem szyb. Czasem widzimy takie kuriozalne obrazki, że kierowcy wyciągają z portfela karty kredytowe, płatnicze lub inne małe ostre przedmioty i próbują nimi drapać tę szybę

– mówił w programie Pomagamy i Chronimy na antenie RDN Małopolska podkom. Tomasz Marek z tarnowskiej policji.

Policjant przestrzega także przed jazdą na tzw. czołgistę, czyli z odśnieżonym małym kawałkiem przedniej szyby.

– Byłem na kilku zdarzeniach drogowych, gdzie zdezorientowani kierowcy rozkładali ręce i mówili ‘panie policjancie ja nie wiem co się stało’. Wówczas kiedy popatrzyliśmy na przednią szybę to okazywało się, że mała jej część, mniej więcej 20 na 20 cm na wysokości oczu kierowcy, została odśnieżona, czyli kierujący jechał na tzw. czołgistę. Tak nie może być, my musimy mieć pole widzenia dookoła głowy. Odśnieżmy nie tylko szyby, ale zdejmijmy śnieg z całego samochodu i naszych reflektorów. Wielu kierowców zajmuje się tylko przednią szybą i nie zwraca uwagi na to, że na przednich reflektorach zalega spora warstwa śniegu

– dodaje Tomasz Marek.

W przypadku jazdy nieodśnieżonym samochodem po ulicy, kierowca może narazić się na mandat i dopisanie 15 punktów karnych do swojego konta, bo policjanci mogą zakwalifikować takie zachowanie jako stwarzanie bezpośredniego zagrożenia innym pojazdom.

Kolejny ważny element to naładowany akumulator, bo ten wiekowy, lub rozładowany może zawieść w czasie zimy.

Warto także zaopatrzyć się w tzw. kable do naładowania akumulatora, ale także odmrażacz do szyb i łańcuchy na koła, które w niektórych miejscach są obowiązkowe.

 

Exit mobile version