Mitem jest, że brudy należy prać we własnym mieszkaniu – mówi podinsp. Robert Kozak z tarnowskiej policji. 25 listopada obchodzony jest Dzień Białej Wstążki, czyli Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy wobec Kobiet. Kampania Biała Wstążka 2023 w Tarnowie odbywać się będzie pod hasłem 'Pomoc dziecku krzywdzonemu’.
Zastępca Komendanta Komisariatu Policji Tarnów-Centrum w programie Pomagamy i Chronimy zwracał uwagę, że w społeczeństwie ciągle funkcjonuje wiele stereotypów na temat przemocy domowej.
– Jednym z tych mitów jest właśnie ten mit, który mówi, że brudy należy prać we własnym mieszkaniu, ale to jest oczywiście nieprawda. Jeśli widzimy przemoc to najważniejsze jest to, żeby na tę przemoc reagować. Hasło tegorocznej akcji brzmi 'pomoc dziecku krzywdzonemu’. Bardzo ważne jest, żebyśmy reagowali na przemoc wobec dzieci, które są z zasady bezbronne i same się w tej sytuacji nie obronią.
W Tarnowie Tydzień Białej Wstążki zainauguruje 4 grudnia konferencja kierowana do wszystkich instytucji zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy.
Jak mówiła na antenie RDN Małopolska przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Tarnowie Kamila Kabat, kampania Białej Wstążki ma na celu przede wszystkim informowanie oraz edukację.
– Dotarcie do społeczeństwa z tą informacją co to jest przemoc i gdzie szukać pomocy specjalistycznej. Dotarcie z taką informacją jakie są formy pomocy i wsparcia. Na tej konferencji będzie można wysłuchać wykładu na temat objawów, symptomów dziecka krzywdzonego, jak reagować w takiej sytuacji, jakie są metody pracy z takim dzieckiem i jak podjąć skuteczną interwencję.
Organizatorem kampanii Biała Wstążka jest Centrum Usług Społecznych w Tarnowie. W akcję tradycyjnie już włączyła się tarnowska policja.
Inauguracja Tygodnia Białej Wstążki w Tarnowie odbędzie się 4 grudnia o godzinie 9:00 w Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej Zakład Aktywności Zawodowej 'Słoneczne Wzgórze’.