Centrum Integracji Ukraińskiej, które działa w Tarnowie od wiosny cieszy się dużym zainteresowaniem.
To miejsce spotkań, promocji kultury, warsztatów, zajęć językowych. Organizowane są też wspólne wyjazdy. Osoby, które doświadczyły dramatu wojny mogą liczyć również na opiekę duchową.
Jak mówi duszpasterz grekokatolików w Tarnowie ks. Piotr Tsiviuk, Tarnowskie Centrum Integracji Ukraińskiej jest miejscem spotkań, w którym ludzie poznają się i wspierają.
– Od kwietnia w tym roku z błogosławieństwem Księdza Biskupa Andrzeja Jeża działa Centrum Integracji Ukraińskiej w Tarnowie. Jest to przepiękne miejsce spotkań, w którym poznajemy drugiego człowieka, a najpierw siebie. Każde spotkanie w centrum, czy to dorosłych, czy dzieci to jest moment spotkań. Także spotkania Pana Boga, który łączy ludzi w trudnym czasie. Szczególnie Diecezja Tarnowska jest tym miejscem, które wspiera i Centrum Integracji i nasz Kościół, pozwala nam się spotykać, i w kościele i w centrum, i realizować nasze działania, pomagać jeden drugiemu tak, jak uczy nas Pan Jezus.
Początki działalności nie były proste, podkreśla Koordynatorka Centrum Integracji Ukraińskiej Adrianna Hajduk.
– Początkowo mało osób przychodziło, nie wiedzieli jeszcze jak to będzie wyglądało. Takim przełomowym dziełem było stworzenie w wakacje świetlicy dla dzieci. Wtedy właśnie rodzice, jak przyprowadzali dzieci, zaczęli się ze sobą poznawać, to ruszyło z impetem i w tej chwili również dorośli do nas bardzo chętnie przychodzą. Prowadzone są zajęcia: język polski dla seniorów poprzez rozmowę, język polski dla dzieci, koło dyskusyjne dla dorosłych, gdzie rozmawiamy w języku polskim właśnie o sztuce, literaturze, omawiam wiersze, język angielski i oprócz tego język ukraiński, żeby dzieci miały styczność z językiem ojczystym.
Centrum Integracji Ukraińskiej w Tarnowie organizuje wiele wyjazdów.
– Ostatnie wyjazdy były wyjazdami z dziećmi. W czasie wakacji mieliśmy ich sporo przy dużym wsparciu i pomocy Caritas Diecezji Tarnowskiej za co serdecznie dziękujemy. Mieliśmy wyjazd do centrum bajki w Pacanowie, muzeum motyli w Bochni, wzbudziło to wielkie zainteresowanie dzieci, tym bardziej, że pojechaliśmy pociągiem, żeby inny środek lokomocji również był atrakcją. Ostatnie wyjście naszego koła dyskusyjnego było do teatru na ,,Śluby panieńskie’’, więc staramy się też gdzieś przemycić promocję polskiej literatury i języka. Pozostałe wyjazdy mamy w planach, jak tylko aura dopisze.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w centrum trwają przygotowania do wydarzeń zaplanowanych na ten wyjątkowy czas.
– Na najbliższe dni mamy w planach odwiedziny Świętego Mikołaja dla dzieci u nas w centrum, wspólną Wigilię, gdzie potrawy ukraińskie i polskie będą na jednym stole. Będziemy mogli spróbować naszych tradycyjnych potraw. Drugiego grudnia mamy taką wieczornicę, przy poczęstunku będzie wieczór pieśni i poezji ukraińskiej. Prowadzimy też warsztaty rękodzieła. W tej chwili robimy ozdoby choinkowe, które chcemy na jakichś kiermaszach wystawić i też pochwalić się tym co robimy.
Uchodźcy z Ukrainy, którzy po wybuchu wojny znaleźli schronienie w Tarnowie, podkreślają, że takie miejsce jest potrzebne.
– Dla osób z Ukrainy to jest bardzo fajne miejsce, ponieważ mogą tutaj przybywać, rozmawiać ze sobą, wspierać siebie nawzajem i myślę, że jest to bardzo dobry pomysł. – Dla takich ludzi zagubionych, którzy zmieniają miejsce zamieszkania nie z własnej woli to będzie najważniejsze miejsce w tym mieście. – Bardzo się cieszę i bardzo dziękujemy wszystkim Polakom za pomoc dla Ukrainy. Bardzo dobrze się czuję tutaj w Polsce. Zawsze Polacy byli dla Ukraińców bardzo gościnni. – Razem pracowali tutaj Ukraińcy i Polacy, wspólnymi siłami zrobili dom, takie mieszkanie dla Ukraińców, uchodźców żeby mieli gdzie się spotykać z przyjaciółmi z Ukrainy i Polski, aby było nasze miejsce wspólne. – Bardzo ważny dzień, bo to takie wyjątkowe miejsce dla nas Ukraińców, bo integracja będzie przede wszystkim między nami samymi. Każdy jest zajęty i śpieszy się do domu, a już mamy takie miejsce, gdzie naprawdę możemy się spotkać.
Centrum Integracji Ukraińskiej mieści się przy Placu Kazimierza Wielkiego 5 w Tarnowie.
Inicjatorem i głównym partnerem projektu jest Diecezja Tarnowska. To dzieło wspiera diecezjalna kapłańska Fundacja Caritas Sacerdotalis, Caritas Diecezji Tarnowskiej, diecezja Colorado Springs i diecezja Springfield w Stanach Zjednoczonych, spółka Refugium i parafia katedralna.
Posłuchaj rozmowy z ks. Piotrem Tsiviukiem i Adrianną Hajduk:
Uchodźcy z Ukrainy mają swoje miejsce w Tarnowie. Otwarto Centrum Integracji Ukraińskiej