Plac wodny, basen czy nowa plaża mogą powstać w gminie Gródek nad Dunajcem w ramach centrum turystyczno-rekreacyjne. W grę wchodzą atrakcje wodne czy nowoczesna plaża. Samorząd ubiega się o dofinansowanie z transgranicznego programu INTERREG. Współpracuje przy tym ze słowacką gminą Lendak, a także Fundacją Horyzont 360 z Wielogłów.
Został już przygotowany wniosek o dofinansowanie, który został poddany weryfikacji i ocenie. – Gmina zorganizowała też konsultacje społeczne – mówi wójt Józef Tobiasz.
– Nie cieszyły się one jakąś wielką frekwencją, jednakże jest akceptacja i te konsultacje były potrzebne.
My też przepytaliśmy mieszkańców, którzy w większości pozytywnie postrzegają plany inwestycyjne. – Każda turystyczna infrastruktura przyciąga tu potencjalnych klientów – mówią.
– Jest coś takiego potrzebne, żeby ściągnąć turystów do Gródka. Nie ma tu wielu firm, żeby znaleźć w nich prace. Niech zarabiają na tym restauracje, domy letniskowe czy ludzie prywatni.
Jak mówi prezes Fundacji Horyzont 360 Monika Bochenek, wszystko, co wpisane zostało do projektu ma być właśnie wabikiem na turystów.
– Mamy infrastrukturę typowo turystyczno-rekreacyjną, ścieżki spacerowe, małą architekturę, place zabaw dla dzieciaków. Wszystko połączony jest w taki sposób, żeby też edukować, czyli tablice edukacyjne w kontekście ochrony klimatu, bioróżnorodności, a do tego nasadzenia roślin, żeby z jednej strony chronić klimat, a z drugiej retencjonować wodę, która nam ucieka.
W Bartkowej Posadowej powstać mogą m.in. plac wodny wraz z zapleczem szatniowym, budynkiem technologicznym, zapleczem do foodtrucków czy siłownia pod chmurką. Z kolei w centrum Gródka nad Dunajcem nowy budynek centrum turystyczno-rekreacyjnego, basen i plaża.
– Dodatkowa infrastruktura turystyczna, obok tego, co już jest, połączona z plażą tak, żeby turyści czy mieszkańcy mogli skorzystać jak najdłużej z piękna i tego, co jest przy Jeziorze Rożnowskim. Duża część inwestycji jest na terenie gruntów, które są dzierżawione od Tauronu, ponieważ taka jest specyfika Jeziora Rożnowskiego
– wyjaśnia Monika Bochenek.
W ramach projektu transgranicznego, po stronie słowackiej zaplanowana jest przede wszystkim budowa kładki pieszo-rowerowej, która ma połączyć istniejące już ścieżki rowerowe pogranicza.
Koszt wszystkich inwestycji szacowany jest na około 4 mln euro. Jeśli uda się otrzymać dofinansowanie, wszystko powinno być gotowe do końca 2025 roku.