Zakończyła się akcja sprzątania zabytkowych cmentarzy z I wojny światowej, które są historyczną perłą ziemi gorlickiej. Nekropolie już od wielu lat porządkowane są przed uroczystością Wszystkich Świętych.
Tak jest co roku między innymi w gminie Łużna, gdzie położone są wojenne, wielonarodowe cmentarze, powstałe po bitwie gorlickiej 1915 roku. Tu akcja sprzątania odbyła się na początku października.
– Wtedy odwiedzają nas emerytowani policjanci ze stowarzyszenia „Orły” z Warszawy – mówi wójt Mariusz Tarsa.
– Przyjeżdża naprawdę bardzo zwarta i gotowa do pracy grupa policjantów i policjantek, ale przyjeżdżają też zainteresowani wolontariusze. Włączamy też w to mieszkańców, harcerzy, uczniów naszej szkoły, pracowników Urzędu Gminy, czy Zakładu Komunalnego. Rodzi się bardzo fajna akcja, która łączy nasz wszystkich w tym ważnym celu, jakim jest pokazanie, że Polacy potrafią troszczyć się o mogiły każdego żołnierza, który wykonując rozkaz, po prostu szedł na wojnę.
– To naszej dziedzictwo, którego nie możemy zaniedbać, również ze względu na pamiętać o żołnierzach, którzy tu polegli – dodaje Mariusz Tarsa.
– Ziemia łużańska naznaczyła tych ludzi i dała im wieczny odpoczynek, a nam z kolei dała pamięć o tym miejscu i taki element troski o to, jak wyglądała i jak kształtowała się nasza historia.
Akcja sprzątania wojennych cmentarzy zakończyła się też na terenie gminy Sękowa. Tu też corocznie w październiku jest to szczególny czas, o czym mówi wójt Małgorzata Małuch.
– Na naszym terenie, na naszych cmentarzach to jest tydzień porządkowania i drobnych prac konserwatorskich. Mamy wielu sprzymierzeńców, którzy do nas zjeżdżają. Tak akcja rozrosła się już z resztą dużo szerzej, bo nawet poza powiat gorlicki. Na naszych cmentarzach pracuje wielka rzesza wolontariuszy.
Pani wójt dodaje, że kilkanaście z ponad 20 cmentarzy z I wojny światowej, podczas tegorocznego listopadowego święta, będzie można zobaczyć już po zrewitalizowaniu. Było to możliwe z polsko-słowackiego, transgranicznego programu Interreg, w ramach którego zrealizowano projekt „Ocalić od zapomnienia”.
– Naprawdę mają one teraz nowy, bardzo piękny, wracający do historycznych rozmiarów wygląd. W ramach tego programy wykonaliśmy również Park Historyczny w Siarach, więc jest też ta baza wypadowa na Szlak Cmentarzy z I Wojny Światowej, które są cały czas odkrywane. Coraz więcej turystów tym szlakiem przemierza.
Jeśli ktoś poczuł klimat takiego sprzątania i chciałby w ramach wolontariatu podziałać w taki sposób jeszcze w tym roku, to nie jest za późno. Nie musi też jechać w stronę Gorlic, bo jak co roku w Nowym Sączu odbędzie się sprzątanie Starego Cmentarza. Choć ma on już inną specyfikę, to również posiada ogromną wartość historyczną i martyrologiczną.
– Dwa razy w roku Stary Cmentarz jest sprzątany, czyli wiosną i jesienią, przed 1 listopada. W czasie tego sprzątania można też usłyszeć kilka słów o historii Starego Cmentarza i o ludziach, którzy są tam pochowani. Jakieś ciekawostki zawsze tutaj wynajdujemy i można dowiedzieć się różnych rzeczy
– zaprasza do uczestnictwa w akcji Agnieszka Filipek ze Stowarzyszenia Wyznaczamy Nowe Kierunki.
Tym razem sprzątanie Starego Cmentarza rozpocznie się w najbliższą sobotę (28 października), o godz. 10.30. My zapraszamy do odwiedzenia nie tylko tego miejsca, ale też historycznych nekropolii ziemi gorlickiej. Zbliżający się listopad może być ku temu dobrą okazją.