Uczucie pełności, nudności, biegunki lub zaparcia, zwiększony obwód brzucha, zgaga, refluks – te objawy charakterystyczne dla wielu dolegliwości mogą świadczyć także o SIBO.
Przerost bakteryjny w jelicie cienkim (SIBO), jest coraz częściej diagnozowanym zaburzeniem.
Jak mówiła w programie Bez Skierowania dietetyk Katarzyna Wojtas z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie, te objawy wywołują bakterie, które z jelita grubego (swojego pierwotnego miejsca) przemieszczają się i namnażają w jelicie cienkim.
– Te niepożądane bakterie, które zagnieździły się w jelicie cienkim karmią się tymi niestrawionymi resztkami pokarmowymi, które trafiają do jelit. One rosnąc, namnażając się wytwarzają gazy. Jest to metan, wodór i siarkowodór. Dlatego najbardziej charakterystycznym objawem jest bardzo wyraźnie zwiększone wydzielanie gazów, ciągłe uczucie pełności, zwiększony obwód brzucha. Cały czas mamy wrażenie, że ten brzuch jest taki twardy, odstający. Zdarzają się również biegunki, zaparcia.
Dietetyk Katarzyna Wojtas tłumaczyła, że podstawą leczenia SIBO jest stosowanie antybiotyków natomiast dieta ma ograniczyć namnażanie bakterii w jelicie cienkim. Dzięki temu można znacznie złagodzić uciążliwe objawy.
– W procesie leczenia u większości pacjentów należy zastosować tzw. dietę Low FODMAP. Ta dieta polega na ograniczeniu bądź nawet całkowitej eliminacji produktów o wysokiej zawartości fermentujących sacharydów. Należy ograniczyć w diecie różnego rodzaju owoce, warzywa, produkty mleczne, które zawierają laktozę, rośliny strączkowe, produkty pszenne. Często zdarza się również, że z diety trzeba całkowicie wyeliminować gluten. Eliminujemy również wszelkiego rodzaju słodziki, słodzidła takie miód. Tak naprawdę my musimy ograniczyć te produkty bądź grupy produktów, które są pożywką dla tych niepożądanych bakterii w naszych jelitach.
Katarzyna Wojtas zwracała uwagę, że bardzo częstą przyczyną Sibo jest nadużywanie alkoholu, antybiotyków czy popularnych leków na zgagę. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zaburzenia mogą zwiększyć także stany pooperacyjne, przewlekły stres, zespół jelita drażliwego, refluks, cukrzyca, choroby trzustki, a nawet trądzik różowaty.
U osób z objawami mogącymi wskazywać na SIBO badaniem umożliwiającym stwierdzenie zwiększonej liczby bakterii w jelicie cienkim jest wodorowy lub wodorowo-metanowy test oddechowy. Taki test można wykonać w laboratorium diagnostycznym. Badanie przypomina dmuchanie w alkomat.
Powtórki programu Bez Skierowania można posłuchać w czwartki o 22. Wszystkie audycje Bez Skierowania znajdziesz TUTAJ